Ana sayfa Editörden Başdanışman: Kayyumların kaliteli hizmeti bölge halkını etkilemiş, Güneydoğu ‘evet’ diyecek

Başdanışman: Kayyumların kaliteli hizmeti bölge halkını etkilemiş, Güneydoğu ‘evet’ diyecek

PAYLAŞ

Yıllarca PKK’dan çok çeken Güneydoğu halkının artık rahat bir nefes aldığını söyleyen Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik’e göre, bölge halkı ya ‘evet’ diyecek ya da sandığa gitmeyecek.

Çevik’in yazısı şöyle:

Güneydoğu insanımız onlarca yıldır çekiyor ve çekmeye devam ediyor. PKK, insanımıza bölgeyi dar etti… Bugün ise PKK baskısının görülür bir şekilde azaldığı, insanların biraz daha rahat nefes aldığı gözleniyor ve bölgede insanlar 16 Nisan’da ya “evet” oyu kullanacaklar ya da sandığa hiç gitmeyecekler…

Yani PKK’nın bütün baskılarına ve tehditlerine rağmen Güneydoğu kitle halinde yeni anayasa değişikliklerine ve cumhurbaşkanlığı hükümet modeline “hayır” demeyecek.

Son zamanlarda bilhassa HDP’li belediye başkanlarının görevden alınıp yerlerine kayyumlar tayin edilmesi ve bunların da eskiden görülmeyen bir şekilde halka düzgün ve kaliteli belediye hizmetleri sunmaları bölge halkını etkilemiş.

İnsanlar PKK’nın şehirleri ve ilçeleri 2015 Haziran’ından sonra kurtarılmış bölge haline getirme çabalarının başarısızlığa uğramasından memnun. Ama buna rağmen çok darbe yemişler. Evleri yerle bir olmuş, mal varlıklarını kaybetmişler ve bu yetmiyormuş gibi PKK bu insanlarımızı canlı kalkan olarak kullanmaya kalkmış… Yani halk artık kandırıldığının farkında…

Şu anda PKK terör faaliyetleri epey bir yavaşlamış durumda. Bunun birkaç nedeni var.

Birincisi, PKK kanlı olayların, halkı Devlete yakınlaştırdığını ve evet oylarının artacağını düşünerek, faaliyetlerini yavaşladığı iddia ediliyor.

İkincisi, emniyet güçlerinin PKK’ya karşı son aylardaki artan başarıları… Devlet şu anda Güneydoğu’yu PKK’ya dar ediyor.

Üçüncüsü ise, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Güneydoğu halkını kucaklayıcı tutumu…

Bunlar hepsi güzel ama halk 17 Nisan’dan itibaren Devletin bölgede etkinliğini devam ettirmesini, PKK’ya sırtını dönen halka sahip çıkılarak onların bir daha terör örgütünün kucağına bırakılmamasını istiyor…