Ana sayfa Editörden Başdanışman: Trump bizi Obama gibi aldatmıyor ama pek bir şey yapamayacağı da...

Başdanışman: Trump bizi Obama gibi aldatmıyor ama pek bir şey yapamayacağı da ortada

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı İlnur Çevik, bugünkü köşesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD ziyaretini yorumladı. Trump’ın yapmak istediklerini yapamadığını belirten Çevik, Trump’a, ‘Hala yönetimin içinde olan Obama devrinin artıkları tarafından eli kolu bağlanmış, bizim istediğimiz doğrultuda bir olumlu adım atamıyor’ diye destek verdi.

Çevik’in yazısının ilgili bölümü şöyle:

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Çin ve ABD’ye yaptığı gezilerden yurda döndü… Gezinin en önemli olayı Cumhurbaşkanımızın Trump’la yaptığı görüşme idi ve burada da “ne şiş yandı ne kebap”… Yani anlaşılan Trump şu anda kendi iç işleri ile uğraşmaktan boğulmuş durumda. Bizi ilgilendiren konularda ise hala yönetimin içinde olan Obama devrinin artıkları tarafından eli kolu bağlanmış bizim istediğimiz doğrultuda bir olumlu adım atamıyor.

Ama Trump bizi Obama gibi aldatmıyor. Ne yapabileceğini, ne yapamayacağını açıkça anlatıyor… Ama pek bir şey yapamayacağı da ortada…

Yani ABD ile anlaşamadığımız konularda anlaşamayacağımızı kabullenip işimize bakacağız.

Trump ve Erdoğan birbirilerine ısınmış görünüyor ve bu da iki ülke ilişkileri için olumlu… En azından ipler kopmadı nokta da konulmadı.