Ana sayfa Editörden Başdanışman: Yahu sizden daha güçlü DEAŞ çapulcuları karşımızda duramadı

Başdanışman: Yahu sizden daha güçlü DEAŞ çapulcuları karşımızda duramadı

PAYLAŞ

ABD’nin YPG’lilerle verdikleri görüntüleri eleştiren Erdoğan’ın Başdanışmanı İlnur Çevik, “Hâlbuki ABD’ye düşen görev bu haydutlara “Türkiye sınırından iyicene uzaklaşın, Türklere bulaşmayın” demek olmalıydı.” yorumunu yaptı. Türk Silahlı Kuvvetleri ile PYD/YPG arasında yaşanan çatışmalara da değinen Çevik, “Yahu sizden çok daha güçlü DEAŞ çapulcuları bizim karşımızda duramadı” dedi.

Çevik’in yazısı şöyle:

Amerika; bu PKK, PYD ve YPG üçlüsünü haddinden fazla şımartmış görünüyor… Adamlar dayak yiyor yine de sataşmaya devam ediyorlar…

Türkiye neredeyse bir yıldır PKK’nın Sincar’da çöreklenmesine ve burayı ikinci bir Kandil haline getirmesine karşı çıkıyor… ABD, Barzani ve Irak merkezi hükümeti de Türkiye’nin endişelerini paylaştıklarını söylediler ama hiçbir şey yapmadılar…

Aynı zamanda Türkiye PYD ve YPG’nin aslında PKK olduğunu ve bunların sınır bölgelerimizde bulunmalarının ülkemizin güvenliğine doğrudan tehdit olduğunu da defalarca dosta düşmana ve bilhassa ABD’ye anlattı ama onlar oralı bile olmadı.

Sonunda Türkiye kendi göbeğini kendisi kesti ve hem Sincar’da PKK hedeflerine hem de kuzey Suriye’deki PKK-YPG militan varlığına hava saldırısı düzenledi ve oraları yerle bir etti. Bu güç gösterisi bir uyarı idi. Ama bunu ne PKK, PYD ve YPG ne de ABD anlamış gözüküyor…

Hatta ABD yetkilileri YPG yıkıntılarını ziyaret edip “geçmiş olsun” dileklerini sunuyor. Washington’da yapılan açıklamalarda ise, Amerikalılar “üzüntü ve endişelerini” dile getiriyorlar.

Hâlbuki ABD’ye düşen görev bu haydutlara “Türkiye sınırından iyicene uzaklaşın, Türklere bulaşmayın” demek olmalıydı.

ABD bunu yapmayınca bu sefer YPG, PYD ve PKK intikam peşine düşüp Türkiye’ye meydan okumaya kalktılar. PKK-YPG militanları Hatay’daki sınır karakolumuza Afrin bölgesinden anti-tank roket saldırısı gerçekleştirdiler. Bu da yetmiyormuş gibi Mardin Kızıltepe ilçemize bağlı iki sınır karakolumuza da aynı silahlarla saldırdılar. Peki bu anti-tank roketlerini bunlara kim verdi? Yoksa ABD mi? Hani bu silahlar DEAŞ ile mücadele için PYD ve YPG’ye veriliyordu?

Yani tam bir meydan okuma!

Yahu sizden çok daha güçlü DEAŞ çapulcuları bizim karşımızda duramadı ve onları Al Bab’a kadar kovaladık, sizleri Afrin’den ve Kobani’den süremeyeceğimizi mi sanıyorsunuz? Sizi ABD’nin dünyanın her yerinde başarısızlıkları ile ünlenmiş kovboyları mı kurtaracak?