Ana sayfa Medya Basın Konseyi: Siyasiler gazetecilere küfür edemez

Basın Konseyi: Siyasiler gazetecilere küfür edemez

PAYLAŞ

Basın Konseyi, Cumhurbaşkanın tutuklu gazetecileri yok saydığı sözleri ve Urfa Büyükşehir Belediye Başkanvekilinin bir gazeteciye küfür ettiği iddialarına dair açıklama yaptı. Basın Konseyi, Recep Tayyip Erdoğan’ın “Hapisteki gazetecilerin listesini verin diyoruz, katilden çocuk istismarcısına herkes var. 144’ü terör, 4’ü adi suçlardan içeride” açıklamasına tepki gösterdi.

Bir gazeteciye küfür ettiği iddia edilen ve konu hakkında hakkında şikayette bulunulan Urfa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Nihat Kılıç’ın da görevden uzaklaştırılması gerektiğini söyledi.

“Tutuklu gazetecilerin listesi için göreve hazırız”

Erdoğan, Anadolu Yayıncılar Derneği üyelerine yönelik konuşmasında basın özgürlüğüne yönelik Avrupa ülkelerinden gelen eleştirilere değindi:

“Bu gazetecilerin listesini verin dediğimizde gelen isimlere bakıyoruz, kim biliyor musunuz? İçlerinden katilden soyguncuya, çocuk istismarcısından dolandırıcıya kadar herkes var. Gelen listede sadece gazeteci yok.”

Türkiye’ye 149 gazetecinin isminin olduğu bir listenin geldiğini belirterek “listedeki 144 kişinin terör suçundan, dört kişinin de adi suçlardan cezaevinde bulunduğunu, birinin suçunun Türkiye’ye Kuzey Irak’tan boma getirmek, bir diğerinin suçunun polis aracına silahlı saldırıda bulunarak iki polisi şehit edip, üç polisi yaralamak olduğun, bazı kişilerin patlayıcı madde ile yakalandığını, banka soyanından seçim bürosu yakanına kadar bu kişilerin arasında yer aldığını” öne sürdü.

Basın Konseyi, Erdoğan’ın sözlerine şöyle yanıt verdi:

“Eğer tutuklu gazeteciler içinde, yazdıklarından değil, adi suçlardan ötürü tutuklananlar varsa, bunları bilmek herkesin hakkı. Henüz haklarındaki iddianameler bile yazılmamış Cumhuriyet gazetesi yazarı ve Yayın Danışmanı Kadri Gürsel, Genel Yayın Yönetmeni Murat Sabuncu, karikatürist Musa Kart, Ombudsman Güray Öz, kitap eki editörü Turhan Günay ve diğer onlarca gazeteci-yazarın hangi suçları işlediklerini Adalet Bakanlığı açıklayıp, kamuoyunu aydınlatmak zorundadır. Aksi halde Cumhurbaşkanı’nın sözlerinin inandırıcılığı olamaz.

“Bu konuda Basın Konseyi olarak biz göreve hazırız. Daha önce de açıkladığımız gibi, tutuklu gazetecilerin hapishane listesini gerekiyorsa kendisine göndermeyi görev sayarız.”

“Küfür eden görevden uzaklaştırılmalı”

Urfa’da Büyükşehir Belediye Başkanvekili Nihat Kılıç’ın, Güneydoğu gazetesinde bir petrol istasyonunun belediye araçları ile asfaltlandığı haberini yaptığı için gazeteci Necdet Karadeniz’e küfür ettiği iddia edildi.

Cumhuriyet Halk Partisi milletvekili Mahmut Tanal, Necdet Karadeniz’in Urfa Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği şikayet tutanağını Twitter’dan paylaşacağız.

Tutanakta yer alan Karadeniz’in ifadelerinde Başkanvekilinin “16 Nisan’dan sonra gazetecilerin amına koyacağız” diyerek tehdit ve hakarette bulunduğu iddiaları yer alıyor.

Basın Konseyi, küfür ve tehdit iddialarına dair şöyle açıklama yaptı:

“Son dönemde, AMK’lı küfürlerin Türkiye’de sıradanlaştığını görüyoruz. Daha önce de bir işadamının halka dönük AMK’lı sözleri gündeme gelmişti. Ancak şimdi durum daha farklı. Bu kez küfür, direkt olarak gazetecilere yönelik ve küfür eden de AKP’li Belediye Başkan Vekili kimliğini taşıyor ve Şanlıurfa AKP il örgütünün eski yöneticisi. Bu küfürü edenin gazetecilere özür borcu olduğuna inanıyoruz. AKP’ye yakışanın bu kişiyi görevden uzaklaştırmak olduğunu düşünüyoruz. Çağdaş, demokrat ve saygın bir parti olduğunu belirten AKP’nin bu konuda harekete geçeceğinden şüphemiz yok.”