Ana sayfa Logo Altı MHP seçmeninin yüzde 68’i başkanlık sistemini desteklemiyor

MHP seçmeninin yüzde 68’i başkanlık sistemini desteklemiyor

PAYLAŞ

Gezici Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gezici son anketin ayrıntılarını Tele1 TV’de Merdan Yanardağ’a anlattı. ABC Gazetesi’nde yer alan habere göre, Gezici araştırmanın 21 ilde yapıldığını bildirerek, seçmenin sandığa gitme eğiliminin normal ölçüde, gitmeyenlerin eğilimlerinin ise ‘Hayır’ yönünde olduğunu söyledi. Gezici, bu yurttaşların sandığa gitmesi halinde ‘Hayır’ oylarının daha da yüksel olduğunu belirtti.

SANDIĞA GİDİLSEYDİ ERDOĞAN CUMHURBAŞKANI OLAMAZDI

Cumhurbaşkanlığı seçimlerini örnek gösteren Gezici, “O dönemde seçmen sandığa gitseydi. Ekmeleddin İhsanoğlu yüzde 48, Erdoğan ise yüzde 43,5 oy alacaktı. Seçimler ikinci tura kalacaktı. İkinci turda da Ekmeleddin İhsanoğlu kazanacaktı” dedi.

AKP seçmeninin yüzde 65’inin ideolojik nedenlerle oy verdiğini öne süren Gezici, geri kalan yüzde 35’in ekonomik sebepler, güvenlik kaygısı ve geçici sebeplerle oy verdiğini iddia etti.

Bu yüzde 35’in aklının karışık olduğunun altını çizen Gezici AKP seçmenin yüzde 20’sinin referandumda ‘hayır’ oyu vereceğini belirtti.

Gezici son düzenledikleri ankette “Referanduma giderseniz tercihiniz ne yönde olur?” sorusuna halkın yüzde 41,2’sinin ‘evet’, yüzde 58,2’sinin ise ‘hayır’ dediğini programda açıkladı.

7 Haziran seçimlerinde oy verdikleri parti ile başkanlık sistemini destekleyip desteklememesi arasındaki ilişkiyi karşılaştıran Gezici anketinde elde edilen sonuçlar ise şu şekilde;

7 HAZİRAN’DA AKP’YE OY VERENLERİN YÜZDE 22,7’Sİ BAŞKANLIK İSTEMİYOR

7 Haziran’da AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 77,3’ü desteklediğini açıklarken, yüzde 22,7’si başkanlık sistemini desteklemediğini söylüyor.

MHP seçmeninin ise sadece yüzde 31,3’ü başkanlık sistemini destekliyor. Buna karşın başkanlık sistemini desteklemeyen MHP seçmeninin oranı ise; yüzde 68,7

CHP ve HDP seçmenlerinin büyük bir bölümü ise başkanlık sistemini desteklemiyor. CHP seçmenin sadece yüzde 5’i başkanlık sistemini desteklediğini belirtirken, yüzde 95’i desteklemediğini belirtiyor.

HDP’de ise başkanlık sistemini destekleyen seçmenin oranı sadece yüzde 4,9, buna karşın seçmenin yüzde 95,1’i başkanlık sistemini desteklemiyor.

İşte Gezici Araştırma’nın son anketinin detayları;

Araştırmaya katılan halkın 7 Haziran 2015 seçimlerinde hangi partiye oy verdiği ile CHP’ye oy verip vermeyeceği arasındaki ilişki incelendiğinde, 7 Haziran 2015 seçimlerinde CHP’ye oy verenlerin % 93,9’u CHP’ye yine oy verebileceğini ifade ederken, 7 Haziran 2015 seçimlerinde MHP’ye oy verenlerin % 32’si CHP’ye oy verebileceğini, 7 Haziran 2015 seçimlerinde AKP’ye oy verenlerin % 16,4’ü CHP’ye oy verebileceğini ifade etmektedir.