Ana sayfa Sürmanşet Baskın Oran: CHP, HDP’yi dövdürtmeyecekti

Baskın Oran: CHP, HDP’yi dövdürtmeyecekti

PAYLAŞ

CHP’nin desteğiyle dokunulmazlıkların kaldırılması sonrasında önce HDP Eş Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve ardından onlarca HDP’li milletvekili tutuklandı. HDP’lilerden sonra şimdi sıra CHP’li vekillere geldi ve CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu, “MİT TIR’ları dosyası” gerekçe yapılarak üstelik kendisine 25 yıl ceza verilerek tutuklandı. Bu gelişmeye ilişkin dihaber’in sorularını yanıtlayan siyaset bilimci Baskın Oran, Ermeni Soykırım ile Nazi döneminde yaşananları anımsatarak, “CHP, HDP’yi dövdürtmeyecekti” dedi.

“HDP’li vekillerden sonra bu kez sıra CHP milletvekillerinin tutuklanmasına geldi. Bu açıdan Enis Berberoğlu’nun tutuklanması neye işaret?” sorusuna ilişkin Baskın Oran şöyle konuştu:

Erdoğan’ın, durdurulmadıkça, hiçbir noktada durmayacağına işarettir.

Devamsızlık derken, teröre destek derken, zaten dışarıda HDP’li milletvekili kalmadı gibi bişeydi. Şimdi sıra, Allah’ın emridir, CHP’lilere geldi. Onlar da sindirilince TBMM “dikensiz gül bahçesi” olacak yani Tek Partili bir parlamento haline gelecek. Eh, Tek Adam rejimli bir Türkiye’ye anca böylesi uyar.

“Biz Ermeni’yi vermeyecektik” çok bilinen fıkradır ama burada anlatmak mecburi. Hani bir Ermeni papaz, bir Kürt, bir Türk çok susamışlar, bir bağa girip karpuz kesmişler. Bağın sahibi yetişmiş, ama üçünü birden dövmesi zor. Papazı cüppesinden çekip yere çalmış, “Ulan bu ikisi benim din kardeşlerimdir, sen ne hakla bağıma giriyorsun!” Ve pataklamış. Sonra Kürt’e dönmüş, “Ulan, sen Müslümansın ama benim kanımdan değilsin, hangi hakla karpuzumu yiyorsun!” demiş, onu da pataklamış. Sıra Türk’e gelmiş. “Anladık, Türk’sün ve Müslümansın, ama hangi hakla karpuzumu kestin!” demiş, ona da girişmiş. Türk dayağı yiyince aklı başına gelmiş, “Biz işin başında papazı dövdürtmeyecektik!” demiş. CHP, HDP’lilerin dövdürtmeyecekti.

Bu işler böyledir kardeşim. “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” dediğin anda, yılan seni de caart diye sokar. CHP dedi, sokuluyor, sokulacak. Önemli değil; aklı başına gelsin yeter, çünkü Erdoğan’a biat etmeyen herkes ama herkes aynı akıbete uğrayacak.

Bişey daha söyleyeyim mi, Bahçeli ve şürekası da Erdoğan’a biatı bıraktıkları anda onlar da çok acı ödeyecek; Allah’ın emri.