Ana sayfa Editörden Baskın Oran: İslam, AKP’nin iktidarda oluşundan büyük zarar gördü

Baskın Oran: İslam, AKP’nin iktidarda oluşundan büyük zarar gördü

PAYLAŞ

Gazeteci-Yazar Baskın Oran, Artı Gerçek haber sitesinde yayımlanan yazısında, referanduma sayılı günler kala oy kullanacak farklı üç kitlenin mazoşizm (yani acı çekmekten zevk almak) sorunu olduğunu iddia etti. ‘Dindar halk’ı kitlelerden birisi olarak tanımlayan Oran, “Kitlelere muazzam umut verici bir ütopya (yani, ideal toplum) sunan İslam, AKP’nin iktidarda oluşundan büyük zarar gördü. Ama dindar kitleler yine de Tek Adam referandumunda çoğunlukla Evet verecekler. Tıbbî adını siz koyun.” dedi.

Oran’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

Erdoğan taraftarı dindar kitlelere gelince. Onlarca yıl bastırılmış bu insanlar, İslam’ı dilinden düşürmeyen Erdoğan sayesinde kendilerini iktidara gelmiş hissettiler.

Gerçi, son zamanlarda kafaları biraz karıştı. Günlerce siftah yapamamak bir yana, ekonomiden fazla önem verdikleri ahlak olayı rahatsız ediyor. Bu“yüzde 99’u Müslüman” ülkede yolsuzlukların üstü açıkça kapatılıyor. İslam dini fazla ucuz bir biçimde siyasete alet ediliyor, “Allah İçin Evet İnşallah” denip Allah kavramı hâşâ huzurdan ayağa düşürülüyor.

Ama onları içten içe asıl rahatsız eden, oğlan çocuklarına tecavüzün artık Kur’an kurslarında “Kurban kestik, o iş kapandı” diye halledilebiliyor olması. Örnekler ibadullah.

Özetle, daha önce kitlelere muazzam umut verici bir ütopya (yani, ideal toplum) sunan İslam, AKP’nin iktidarda oluşundan büyük zarar gördü. Ama dindar kitleler yine de Tek Adam referandumunda çoğunlukla Evet verecekler. Tıbbî adını siz koyun.

Yazının tamamı için…