Ana sayfa Sürmanşet Baskın Oran’dan ABD ziyareti yorumu: İçeride meşruiyet zayıf olduğu zaman dışarıdan ithale...

Baskın Oran’dan ABD ziyareti yorumu: İçeride meşruiyet zayıf olduğu zaman dışarıdan ithale çalışılır

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ABD’ye yaptığı ziyaretin yankıları sürüyor. Normal koşullarda rutin olması gereken ziyaret, ABD’nin tam da ziyaret öncesi Türkiye’ye rağmen Demokratik Suriye Güçleri (QSD) ile yaptığı anlaşma, Türkiye’deki tartışmalı referandum süreci ve sonrasında yaşanan gelişmeler ziyarete yönelik ilgiyi arttırdı. Ziyarete yönelik ilgili artıran gelişmelerden biri de kuşkusuz ziyaret öncesi Türk yetkililerin yaptığı açıklamalar ve ziyaretin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine yönelik belirsizlik oldu.

Ziyareti Dihaber’den Kenan Kırkaya için değerlendiren siyaset bilimci Prof. Dr. Baskın Oran, ziyaretin AKP ve Erdoğan açısından esas olarak “meşruiyet ithal etme” amacı taşıdığını söyledi. Oran, Kürt meselesinin de zaten uluslararası bir olay olduğunu belirterek, şunları dile getirdi:

“İki taraf da daha önce söylediklerini tekrarladı: Erdoğan “Suriyeli Kürtlere yardım etmeyin” dedi, Trump “Edeceğiz” dedi. Bunun böyle olacağı baştan belliyken, Erdoğan yine de gitti, çünkü orada çektireceği fotoğraf karesine ihtiyacı vardı. İçeride meşruiyet zayıf olduğu zaman dışarıdan ithale çalışılır. Bunu daha önceki askerî darbelerde de çok gördük.

Çeviri skandalı programa dahildi

Çeviride yaşanan “skandal” da büyük olasılıkla “programa” dahildi, Erdoğan YPG için “terörist” deyip Türkiye’deki yandaşlarına seslenmiş oldu, çevirmen bunu çevirmedi, Trump da ‘duyduğuna’ memnun oldu. (Erdoğan’ın YPG için terörist tanımlamasının çeviride yer almadığı ileri sürülmüştü.)