Ana sayfa Dünya Başsavcılık, Atilla davasında çıkar sağlayanları açıkladı

Başsavcılık, Atilla davasında çıkar sağlayanları açıkladı

New York Güney Bölgesi Başsavcılığı, Hakim Richard Berman’ın ‘Atilla davasında geçen yaptırımların delinme planında kimlerin mali çıkar sağladığı ileri sürülmektedir?’ Nasıl fayda elde ettiler?’sorusunu cevapladı.

PAYLAŞ

Başsavcılık mahkemeye sunduğu yanıtta, Halk Bankası, Reza Zarrab, eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa Birliği ile İlişkilerden Sorumlu eski Devlet Bakanı ve Baş Müzakereci Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler’in oğlu, Barış Güler ve İranlı şahıs-kurumları sıraladı.Başsavcılık, Berman’a sunduğu belgede, jüri tarafından suçlu bulunan Hakan Atilla’nın işlediği suçların sabit olduğunu savundu.

WASHINGTON BÜYÜKELÇİLİĞİNİN MEKTUBU MAHKEME BELGELERİNE GİRDİ
Hakan Atilla’nın avukatları da Hakim Richard Berman’ın sorularına verdiği cevapta, Atilla’nın kariyeri boyunca ABD’ye 11 kez geldiğini ifade etti.

Savunma, Türkiye Washington Büyükelçiliği’nin Hakan Atilla için, ABD Dışişleri Bakanlığı’na gönderdiği mektubun kopyasını da mahkemeye sundu.

Mektupta, Türk yetkililer, Atilla’nın JFK’da göz altına alındığını medyadan öğrendiklerini ifade ediyor. Mektupta, büyükelçiliğin, ABD makamlarından Atilla’nın tutuklanması ile ilgili açıklama istedikleri görülüyor.

ATİLLA’NIN AVUKATLARI: KURUMLAR SORUMLU TUTULMALI
Türk yetkililer, devlet memuru olan Hakan Atilla’nın bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Savunma, yaptırımların delindiğine dair suçlamada kurumların sorumlu tutulduğunu ve ceza verildiğine değinerek, kişilerin bu suçlardan sorumlu tutulmadığını kaydetti.