Ana sayfa Politika Batı’nın Suriye saldırısı 3’lü ittifakı böldü

Batı’nın Suriye saldırısı 3’lü ittifakı böldü

PAYLAŞ

ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye düzenlediği operasyonun ardından Ankara’dan operasyona destek geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada “Bu operasyonu memnuniyetle karşılıyoruz. Operasyon tüm insanlığın vicdanına tercüman olmuştur” denildi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, yaptığı açıklamada “Amaç Suriye’deki savaşı sonlandırmak olmalıdır. Kimyasal silah cevapsız bırakılmamalı” diyerek operasyona olan desteği açıkladı.

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal ise yaptığı açıklamada ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’ye düzenlediği operasyona destek verdiklerini ve operasyon öncesi Türkiye’ye bilgi verildiğini açıkladı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ise “Suriye’deki hedeflere ABD, İngiltere ve Fransa saldırısından önce ABD Genelkurmay Başkanı ile Türkiye Genelkurmay Başkanı, Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Trump’ın talimatlarıyla görüştüler. Türkiye, saldırı öncesi bilgilendirildi. Saldırıda İncirlik Üssü kullanılmadı” dedi.

Son dönemde Türkiye’nin yeni ittifak ortakları olarak anılan Rusya ve İran’dan ise sert açıklamalar geldi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Esad rejimine yönelik saldırısına tepki gösterdi ve geçen hafta Suriye’de yaşanan şüpheli kimyasal madde saldırına karşılık Suriye’nin başkenti Şam’a yönelik gerçekleştirilen hava saldırısından saatler sonra sosyal medyada yaptığı açıklamada, Suriye’nin barış için şansı olduğu bir zamanda saldırıya uğradığını belirtti.

İran Dışişleri Bakanlığı, yaptığı açıklamada ABD, İngiltere ve Fransa’nın, Suriye’nin Doğu Guta bölgesindeki Duma ilçesinde geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen kimyasal saldırıya tepki olarak başkent Şam’a yönelik düzenledikleri saldırıyı sert bir şekilde eleştirdi ve saldırının bölgede ciddi sonuçlar doğuracağını ifade etti.

İran’ın Ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney de yaptığı açıklamada, “Fransa, İngiltere ve ABD hiçbir kazanım elde edemeyecek. Suriye’ye saldırı bir suç ve ABD, İngiltere ve Fransa’nın liderleri suçlu” dedi.

ABD, Fransa ve İngiltere’yi ‘haydutlar’ olarak nitelendiren Hamaney “ABD ve müttefikleri Suriye’deki suçlardan hiçbir kazanç elde edemeyecek. Suriye’ye saldırmak bir suçtur. Amerikan Başkanı, İngiltere Başbakanı ve Fransa Cumhurbaşkanı birer hayduttur” sözlerini kullandı.