Ana sayfa Politika Baydemir: Atı alan Üsküdar’ı geçmedi, hiçbir at böyle bir vebali taşıyamaz

Baydemir: Atı alan Üsküdar’ı geçmedi, hiçbir at böyle bir vebali taşıyamaz

PAYLAŞ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Osman Baydemir, HDP Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Baydemir, anayasa değişikliği ihtiyacının toplumun en acil ihtiyaçlarından biri olduğunu belirterek, “Bütün toplumun kabul ettiği özgürlükçü bir anayasa için 2012 yılında 4 parti tarafından bir çalışma yürütüldü. 60 madde üzerinde uzlaşmaya varıldığı bir ortamda AKP bunu durdurdu. Sonra AKP-MHP faşizmi yeni bir düzenleme ile dayatmada bulundu. Bu dayatmaya ve savaş politikalarına

karşı HDP ve bileşenlerinin güçlü bir itirazı oldu. Temmuz 2014 tarihinden beri 11 bin HDP üyesi ve aktivisti gözaltına alındı, 5 bini tutuklandı. Eş Başkanlarımız dahil 13 milletvekilimiz tutuklu. 83 belediye eşbaşkanımız tutuklandı. Böyle bir ortamda referanduma gittik buna rağmen toplumun itirazlarını haykırdır” dedi.

‘KÜRTLER SIKIYÖNETİM KOŞULLARINDA SANDIĞA GİTTİ’

“17 büyük yerleşim biriminde halk hayır demiştir. Yüzde 100’ün buluştuğu bir ortak metin içeriği taşımamaktadır” diyen Baydemir’in konuşması şöyle:

“Kürtler, OHAL rejimi koşullarında sandığa gitmiyor, sıkıyönetim koşullarında ve ölümü göze alarak sandığa gitti ve faşizme hayır dedi. Şehirlerin yakılıp yıkılmasına hayır dedi. İradesi olan belediyelere darbe yapılmasına hayır dedi. İl ve ilçe yöneticilerimizin gözaltına alınmasına, bize selam verdiği ve selam aldığı için tehdit edilenlere hayır dedi. Bölgede 11 il ortalama yüzde 62 oranında hayır dedi. Bölgedeki 16 Kürt şehri ortalama yüzde 53 oranında ‘Hayır’ dedi. Kürt halkı bilime, özgürlüğe ölümüne sahip çıkmıştır. Bu dirayetli tutumundan dolayı Kürt halkına şükranlarımızı ifade ediyoruz. Kürtler tekçiliğe savaşa kayyuma ve savaşa hayır demiştir.

HİÇBİR AT BÖYLE BİR VEBALİ TAŞIYAMAZ

Umutla ve kararlılıkla yollarına devam edeceklerini söyleyen Baydemir şöyle konuştu: “Bu sorumlulukların bilinci ile hareket edeceğiz. Cumhurbaşkanı, Başbakana da büyük bir vebal yükledi. Atı alan Üsküdar’ı geçmedi. Hiçbir at böyle bir vebali taşıyamaz. Bu toplumun özgürlüğe çatışmasızlığa adalete ihtiyacı var. OHAL’in kaldırılmasına ihtiyacı var. OHAL rejimine karşı darbe uygulamalarına, çatışma iç ve dış düşman yaratarak toplumu yönetme politikasından vazgeçin. Tutuklamalara son verin, bu sonuç Eş Başkanlarımızın milletvekillerimizin tahliye beraat kararlarıdır. Kürt karşıtlığı politikasından vazgeçin. Bu toplum ortak paydalarda bulunabilir. Yapılması gereken 25 milyon ile 24 milyonu ortak bir noktada buluşturmaktır.” (dihaber)