Ana sayfa Politika Baydemir: Siz Yezid olmaya kararlıysanız, biz de Hüseyin olmakta kararlıyız

Baydemir: Siz Yezid olmaya kararlıysanız, biz de Hüseyin olmakta kararlıyız

PAYLAŞ

Halkların Demokratik Partisi (HDP), “Durmayalım, Dur Diyelim, Faşizmi Durduralım” sloganıyla, Ekin Ceren Parkı’nda grup toplantısını düzenledi. Halkın alınmadığı grup toplantısında HDP Sözcüsü Osman Baydemir konuştu.

Son 2 yıldır hükümet eliyle demokrasi ve özgürlüklerin yok edildiğini ifade eden Baydemir, “Bu sıcakta bu Kerbela sıcağında neden bu alandayız. Bir halkın üzerine ölü toprağı serilmek isteniyor. Bir halkın varlığı yok edilmek, zorbalıkla, baskıyla, tecritle yönetilmek isteniyor. İşte ölü toprağını terk etmek için, zulme hayır demek için, bir kez daha eşitliği özgürlüğü onurlu bir barışı haykırmak için bu kamusal alandayız.

Son iki yıldır coğrafyamızda demokrasiye ait tüm değerler ayaklar altındadır. Son 2 yldır hükümet politikalarıyla demokrasi abluka altına alınmış durumda. Son 2 yıldır temsil etmiş olduğumuz halkların iradesi işgal edilmiş durumda. Tüm bunlardan kaynaklı Türkiye’nin kamuoyuna ve dünyanın kamuoyuna halkın vicdanına vicdanımızdan çağrıda bulunmak için buradayız. Burada oluşumuz bir vicdan ve adalet hareketidir. Adaleti vicdani bir direnişle koruma çabasıdır. Tüm insani değerlerine saldırıya ‘hayır’ demek için buradayız” dedi.

“HDP’ye Kerbela dayatılıyor”

Halkın parka girişine izin verilmemesine tepki gösteren Baydemir, “Bugün bu parka baktığımızda bu abluka Türkiye’deki reel durumun ifadesidir. Burası bir kamusal alandır. Burası benim de Diyarbakır’da görev yapmış olduğum zamanda inşa edilmiş park. Bu ağaçlar halkın alın teri ile sulandı büyüdür. Ama bugün bu şehirde yüzde 70 oy almış bir siyasi parti grup toplantısını yapamıyor. İl, ilçe yöneticilerimiz bu parka alınmıyor. Halkımız parka giremiyor. Bu abluka bütün gölgelerden de tecrit edilmiş durumda. Adeta HDP’ye Kerbela dayatılıyor. Eğer siz Yezid olmakta ısrarlıysanız and olsun ki bizler de Hz. Hüseyin olmakta kararlıyız. Eğer siz Franco olmakta, Hitler olmakta kararlıyız and olsun bizler de Qazi Muhammed, Şeyh Said, Mazlum Doğan olmakta kararlıyız” diye kaydetti.

“Durmayacağız, durduracağız”

“Her darlığın sonu aydınlıktır” diyen Baydemir, Filistin’de Mescid-i Aksa’da yaşananların Diyarbakır’da yaşananlardan farklı olmadığını söyledi. Bu gidişata dur diyeceklerini vurgulayan Baydemir, faşizmin ancak legal demokratik, vicdani, adilane ve Gandivari bir mücadele ile durdurulacağını, bu nedenle bu mücadeleyi başlattıklarını söyledi. Kamuoyunu desteğe çağıran Baydemir, “Ne yaparsanız yapın biz duruşumuzdan vazgeçmeyeceğiz. Bu coğrafyada mutlaka barış, demokrasi, özgürlük inşa edilecektir. Bir kez daha faşizme, zorbalığa sömürüye karşı hep birlikte durduracağız” dedi. Baydemir, konuşmasının sonunda HDP’nin tutuklu ebaşkanlarına, milletvekillerine ve belediye başkanlarına tekrar selam gönderdi. (Dihaber)