Ana sayfa Ekonomi Bazı emekliler bayram öncesi maaşını alamadı

Bazı emekliler bayram öncesi maaşını alamadı

SGK, bayram öncesi emeklilere ikramiye ve maaş ödemesinin yapılacağı açıklamasına rağmen bugün bankaya giden bazı emekliler maaşını alamadı.

PAYLAŞ
BANDIRMA, ÇEVRE BELDELER VE KÖYLERDE GELEN BÝNLERCE EMEKLÝ BANKA ÖNLERÝNDE UZUN KUYRUKLAR OLUÞTURDU

Dul ve yetim aylığı alan milyonlarca vatandaşa da bayram öncesi aylık ödemesi yapılmadı.

MAAŞINI AYIN 26’SINDAN SONRA ALANLARA ÖDEME YAPILMADI

Eski SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden, maaşını her ayın 26, 27 ve 28’inci gününde alanlar bayram öncesi maaş alacakları ümidi ile gittikleri bankalardan elleri boş dündü, hayal kırıklığına uğradılar.

SGK’nın geçen hafta maaş ve ikramiyeler ile ilgili yaptığı açıklamada, “Emeklilerimiz ve hak sahiplerinin bayram tatiline rastlayan günlerdeki gelir ve aylık ödemeleri öne alınacaktır. Ödeme günleri Kurban Bayramı tatiline rastlayan emekli ve hak sahiplerinin gelir ve aylıkları, 18 Ağustos 2018 Cumartesi gününden itibaren bankamatiklerden, 20 Ağustos 2018 Pazartesi tarihinde bankalardan ödenecektir” denilmişti.

Açıklamada maaş ödemeleri hemen bayram sonrasına rastlayan emeklilerin maaşlarının 20 Ağustos’ta ödenmeyeceği açıkça belirtilmeyince o tarihlerde maaş alan emekliler de bankaların yolunu tuttu. Ancak bankalar, aylıklarını her ayın 26’sında alan SSK emeklileriyle, yine aylıklarını her ayın 26, 27 ve 28’inci günlerinde alan Bağ-Kur emeklilerine SGK tarafından maaşların yatırılmadığı bildirildi.

MAAŞ ŞOKU YAŞAYAN EMEKLİLER KİMLER?

Sözcü’nün aktardığına göre eski SSK’lı olarak bilinen işçi emeklilerinden tahsis numarası sıfırla biten ve ödeme günü ayın 26’ncı gününe denk gelen emekliler erken ödemeden yararlandırılmadığı için bayrama aylıksız girdiler. Bu emekliler aylıklarını ancak 27 Ağustos pazartesi günü, yani bayramdan sonra alabilecekler.

EN ÇOK BAĞ-KUR EMEKLİLERİ ETKİLENDİ

Eski Bağ-Kur emeklilerinde durum daha da vahim. Tahsis numarası 5,7 ve 9 rakamı ile biten ve aylık ödemeleri ayın 25’ine denk gelen Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları da bayram öncesi hesaba yattı. Ancak Bağ-Kur emeklilerinin asıl büyük kısmını oluşturan ve tahsis numaraları 0,1,2,3,4,6 ve 8 rakamlarıyla bitip ayın 26, 27 ve 28’inci gününde aylık alan milyonlarca emeklinin maaşı bayram öncesinde yatırılmadığı için ödemeler bayram sonrasına kaldı. 26 Ağustos Pazar gününe denk geldiği için bu emekliler aylıklarını 27 Ağustos ve 28 Ağustos tarihlerinde alabilecekler.

BANKALAR ÖNÜNDE UZUN KUYRUKLAR OLUŞTU

Öte yandan maaşlarını bankadan alan bayram öncesi ödemeleri yapılan emekliler bankalar önünde uzun kuyruklar oluşturdu.