Ana sayfa Öne Çıkanlar Belediye başkanı ve yardımcıları darp etti, savcılık dosyayı kapattı

Belediye başkanı ve yardımcıları darp etti, savcılık dosyayı kapattı

PAYLAŞ

İnşaat-İş Sendikası avukatı Sevinç Sarıkaya, işçi maaaşlarının ödenmemesi üzerine Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu ile görüşmek isteyince feci şekilde dövüldü. Başkanın odasından, merdivenlerde, yerlerde sürüklenerek dışarı çıkarıldı. Darp raporu aldı ve şikâyetçi oldu. Savcılık, başkan ve iki başkan yardımcısı hakkındaki dosyayı geçen ay kapattı. Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre takipsizlik kararında, Sarıkaya’nın vücudundaki izlerin güvenlikçiler tarafından çıkarılırken yaşanan arbedede oluşmuş olabileceği belirtildi. Olaya tanık işçilerin anlatımları ise dikkate alınmadı. Takipsizlik kararına itiraz eden Sarıkaya, “Uzun süre saldırının etkisinden kurtulamadım. Şimdi iyiyim. O kadar kişinin saldırısına maruz kalmak ve hiçbir şey yapamamak çok kötüydü” diyor. Esenyurt Belediyesi ve RDS Reform İnşaat ortaklığında yapılan Star Towers projesinde çalışan inşaat işçileri maaşlarını alamayınca 2014 yılının Eylül ayında Esenyurt Belediye binası önünde oturma eylemi yapmaya başladı. Eylemin beşinci günü Belediye Başkanı Kadıoğlu ile yapılacak görüşmeye, İnşaat-İş Sendikası Başkanı Mustafa Adnan Akyol, sendika üyeleri Serdal Ben, Çetin Macit ve o dönemde sendikanın avukatlığını yapan Sevinç Sarıkaya da katıldı.

KÜFRETTİ, TOKAT ATTI

Başkan Kadıoğlu, Sarıkaya’ya küfrederek, “Sen çık! Sen kim oluyorsun da toplantıya katılıyorsun?” diye tepki gösterdi. Sarıkaya yaşananları şöyle anlattı: “Çıkmak için kapıya yöneldiğim sırada, Necmi Kadıoğlu’na davranışının yanlış olduğunu anlatmaya çalıştım. Kadıoğlu ise suratıma tokat attı. Acıyla bir anda yere düştüm. Yerdeyken saçlarımı çekip tekmelemeye başladı. Bir yandan Kadıoğlu, diğer yandan korumalar tekmeliyordu. Beni korumaya çalışan arkadaşlarıma ise diğer güvenlik görevlileri saldırdı. Bizi yerlerde sürükleyerek dışarı çıkardılar.

10 KİŞİ SALDIRMIŞ

Sarıkaya, yaşadığı travmanın etkisini uzun süre atlatamamış. “Üç kişiye, on kişi birden saldırdı” diyor. Yerdeyken, kafasını korumaya çalıştığını anımsıyor. Sendika başkanı Akyol, daha fazla tekme yememesi için arkadan Sarıkaya’ya sarılmış. Sarıkaya, takipsizlik kararını ise şöyle değerlendiriyor: “Kamu gücü devreye girdiği zaman, mahkemelerde bireylerin hakkı yok denilecek kadar az. Savcı, Necmi Kadıoğlu’nu aklamaya yönelik bir soruşturma yürütmüş. Dosyada sadece kısa süreli bir kamera kaydı var. Olayın bittiği anlara ait… Savcı Belediye Başkanı’na yazı yazarak, ‘Görüntü kaydı varsa, yollayın’ demiş. Tabii ki onlar da olayın çok küçük bir kısmını yollamış.”

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca verilen takipsizlik kararında, şüpheliler Kadıoğlu, yardımcıları Emin Batmazoğlu ve Yunus Balta ile müştekiler arasında tartışma çıktığı belirtilerek, müştekilerin makam odasından çıkmalarının istendiği, güvenliğin çağrıldığı, zorla makam odasından çıkarıldıkları, belediye binasındaki polislere teslim edildikleri ifade edildi. Makam odasında kamera olmadığı için herhangi bir bulgunun tespit edilmediği belirtilerek, koridoru gören kamera kaydında ise müştekilerin itiş kakış içerisinde aşağı indirildiklerinin görüldüğü kaydedildi. Sarıkaya’nın doktor raporunda, kalçasında yüzeysel kızarıklığın bulunduğu belirtilerek, “Müştekideki yaralanmanın, makam odasından çıkarılması ve merdivenlerden aşağı indirilmesi sırasında meydana gelmiş olduğu kanaatine varıldı” denildi.