Connect with us

Öne Çıkanlar

Belediye başkanı ve yardımcıları darp etti, savcılık dosyayı kapattı

Published

on

İnşaat-İş Sendikası avukatı Sevinç Sarıkaya, işçi maaaşlarının ödenmemesi üzerine Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu ile görüşmek isteyince feci şekilde dövüldü. Başkanın odasından, merdivenlerde, yerlerde sürüklenerek dışarı çıkarıldı. Darp raporu aldı ve şikâyetçi oldu. Savcılık, başkan ve iki başkan yardımcısı hakkındaki dosyayı geçen ay kapattı. Cumhuriyet’ten Seyhan Avşar’ın haberine göre takipsizlik kararında, Sarıkaya’nın vücudundaki izlerin güvenlikçiler tarafından çıkarılırken yaşanan arbedede oluşmuş olabileceği belirtildi. Olaya tanık işçilerin anlatımları ise dikkate alınmadı. Takipsizlik kararına itiraz eden Sarıkaya, “Uzun süre saldırının etkisinden kurtulamadım. Şimdi iyiyim. O kadar kişinin saldırısına maruz kalmak ve hiçbir şey yapamamak çok kötüydü” diyor. Esenyurt Belediyesi ve RDS Reform İnşaat ortaklığında yapılan Star Towers projesinde çalışan inşaat işçileri maaşlarını alamayınca 2014 yılının Eylül ayında Esenyurt Belediye binası önünde oturma eylemi yapmaya başladı. Eylemin beşinci günü Belediye Başkanı Kadıoğlu ile yapılacak görüşmeye, İnşaat-İş Sendikası Başkanı Mustafa Adnan Akyol, sendika üyeleri Serdal Ben, Çetin Macit ve o dönemde sendikanın avukatlığını yapan Sevinç Sarıkaya da katıldı.

KÜFRETTİ, TOKAT ATTI

Başkan Kadıoğlu, Sarıkaya’ya küfrederek, “Sen çık! Sen kim oluyorsun da toplantıya katılıyorsun?” diye tepki gösterdi. Sarıkaya yaşananları şöyle anlattı: “Çıkmak için kapıya yöneldiğim sırada, Necmi Kadıoğlu’na davranışının yanlış olduğunu anlatmaya çalıştım. Kadıoğlu ise suratıma tokat attı. Acıyla bir anda yere düştüm. Yerdeyken saçlarımı çekip tekmelemeye başladı. Bir yandan Kadıoğlu, diğer yandan korumalar tekmeliyordu. Beni korumaya çalışan arkadaşlarıma ise diğer güvenlik görevlileri saldırdı. Bizi yerlerde sürükleyerek dışarı çıkardılar.

10 KİŞİ SALDIRMIŞ

Sarıkaya, yaşadığı travmanın etkisini uzun süre atlatamamış. “Üç kişiye, on kişi birden saldırdı” diyor. Yerdeyken, kafasını korumaya çalıştığını anımsıyor. Sendika başkanı Akyol, daha fazla tekme yememesi için arkadan Sarıkaya’ya sarılmış. Sarıkaya, takipsizlik kararını ise şöyle değerlendiriyor: “Kamu gücü devreye girdiği zaman, mahkemelerde bireylerin hakkı yok denilecek kadar az. Savcı, Necmi Kadıoğlu’nu aklamaya yönelik bir soruşturma yürütmüş. Dosyada sadece kısa süreli bir kamera kaydı var. Olayın bittiği anlara ait… Savcı Belediye Başkanı’na yazı yazarak, ‘Görüntü kaydı varsa, yollayın’ demiş. Tabii ki onlar da olayın çok küçük bir kısmını yollamış.”

Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca verilen takipsizlik kararında, şüpheliler Kadıoğlu, yardımcıları Emin Batmazoğlu ve Yunus Balta ile müştekiler arasında tartışma çıktığı belirtilerek, müştekilerin makam odasından çıkmalarının istendiği, güvenliğin çağrıldığı, zorla makam odasından çıkarıldıkları, belediye binasındaki polislere teslim edildikleri ifade edildi. Makam odasında kamera olmadığı için herhangi bir bulgunun tespit edilmediği belirtilerek, koridoru gören kamera kaydında ise müştekilerin itiş kakış içerisinde aşağı indirildiklerinin görüldüğü kaydedildi. Sarıkaya’nın doktor raporunda, kalçasında yüzeysel kızarıklığın bulunduğu belirtilerek, “Müştekideki yaralanmanın, makam odasından çıkarılması ve merdivenlerden aşağı indirilmesi sırasında meydana gelmiş olduğu kanaatine varıldı” denildi.

Continue Reading

Gündem

Saldırılar sonrası Uber’den ilk açıklama

Published

on

By

Akıllı telefonlar üzerinden araç çağırma şirketi Uber‘den İstanbul’daki taksicilerin saldırılara ilişkin olarak açıklama geldi. Şirketin global merkezinden yapılan açıklamada, “Önceliğimiz bu zor zamanlarda, Uber sürücü ortaklarımızın yanında durmak, onlara gereken hukuki yardımı sağlayıp destek olmaktır” dendi.

Hürriyet’ten Ahmet Can’a yapılan açıklamada “Türkiye’deki operasyonlarımıza, sorumlu bir iş ortağı olarak, sonuna kadar bağlıyız. En çok önem verdiğimiz konuların başında, yerel paydaşlarla beraber çalışarak, birlikte daha akıllı ve çevre dostu şehirler yaratmak geliyor. Buna taksiciler de dahil olduğu için taksi ürünümüz mevcut” dendi.

SAYI 2 BİNİ AŞTI

Ayrıca şirketten yapılan açıklamada Uber’in bulunduğu tüm ülkelerde yerel regülasyonlara uygun olarak faaliyet gösterildiği ve her ülkenin vergi düzenlemelerine uyulduğu vurgulandı.

2014 yılında Türkiye’ye açılan Uber, şu anda iki farklı araç tipiyle hizmet veriyor. Bunlardan biri Mercedes Vito gibi lüks hafif ticari araçlar. Diğeri de taksi platformu. Şirketten paylaşılan bilgilere göre taksi platformunda hizmet veren taksilerinin sayısı 2 bini aştı.

Continue Reading

Öne Çıkanlar

Erdoğan’dan IMF’ye: Türkiye’yi yönetecek birisi varsa o da benim; sen sadece paranı al!

Published

on

By

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye’de yaşanan çatışmalarla ilgili olarak NATO‘ya tepki gösterdi. “Yeri geldi Afganistan’da olduk Somali’de olduk şu anda Suriye’de bu olaylar yaşanırken, ey NATO sen ne zaman olacak da gelip bizim yanımızda yer alacaksın?” diyen Erdoğan, IMF‘ye de “Türkiye’yi yönetecek birisi varsa o da benim; sen sadece paranı al” diye seslendi.

Bolu’da partisinin 6. olağan il kongresinde konuşan Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Suriye ve Irak sınırlarımız boyunca terör koridoru oluşturmak isteyenler yüzlerindeki maskeleri indirip niyetlerini ifşa ettiler. Kimsenin ummadığı operasyonları başlattık. Müttefikimiz dediğimiz güçlere bakışı sahadaki eylemlere göre yeniden belirledik. NATO’nun üyesiyiz. Yeri geldi Afganistan’da olduk Somali’de olduk şu anda Suriye’de bu olaylar yaşanırken, ey NATO sen ne zaman olacak da gelip bizim yanımızda yer alacaksın? 911 kilometre burada bizim sınırımız var, sürekli terör örgütleri bizi taciz ediyor, Suriye rejimi aynı şekilde bu yollara başvuruyor. Peki sen ne zaman ortaya çıkacaksın, devamlı ben bunları mı söyleyeceğim? Şu ana kadar hala olumlu bir ses söz yok.

“Biz iktidara geldiğimizde de attığımız her adımda bize olmaz dediler, yapamazsınız dediler, başaramazsınız dediler. Daha ileri gidip ‘haddinizi aşmayın ha’ dediler. IMF’nin bize dediği laf ‘olmaz’. Ne olmaz? Sen paranı alıyor musun, alıyorsun. Bizden sonra borç istedi. Arkadaşlar “Verelim mi?” dedi, “Verin” dedim. Bugün borç alan yarın emir alır.

(IMF’ye) Türkiye’yi yönetecek birisi varsa o da benim. Sen sadece paranı al.”

Continue Reading

Öne Çıkanlar

“Canan Karatay’ı görünce üzülüyorum, depresyonu turşuyla çözmek gibi önerileri tartışmak istemiyorum”

Published

on

By

2015’te Uluslararası Diyabet Federasyonu tarafından verilen diyabet alanında ‘Yılın Bilim Adamı’ ödülünü alan Yılmaz, “Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine de pancar üretiminin sınırlandırılmasına da karşıyım. Üretim ağırlığının nişasta bazlı şekerlere kaydırılmasını doğru bulmuyorum” ifadesini kullandı.

Temel Yılmaz’ın Habertürk’ten Kübra Par’ın sorularına verdiği yanıtların ilgili bölümü şöyle:

– Canan Karatay, son günlerde depresyon ilaçlarıyla ilgili açıklamasıyla gündemde. İstanbul Tabip Odası’nın Karatay’a para cezası kesmesine ne diyorsunuz?

Canan Hoca’nın açıklamalarını artık biraz üzüntüyle izliyorum. Depresyonu sadece bağırsaklara ve faydalı-zararlı bakterilere bağlamak, sorunu turşu yiyerek çözmek gibi önerleri de tartışmak istemiyorum! Sorun bu tür talkshow türü yorumlardan çok daha ciddi. Sadece bizim toplum değil, dünyadaki tüm toplumların sorunu. Hekimler arasındaki bu tür tartışmaların yeri medya değil, olmamalı. Bir hipoteziniz varsa, bununla ilgili olarak bir araştırma yaparsınız. Oturup araştırmayı kaleme alırsınız, sonra bu çalışmayı hakemli dergilerden birisine gönderirsiniz. O arada da bir bilimsel kongrede sunmak istersiniz. Oradaki sunumda konunun uzmanları sizi dinler, onayladıkları noktalarda onaylar, akıllarına yatmayan noktalarda da sorularını sorar. Ondan sonra o düzeltmelerini yapar. Yayın, hakemli bir dergide çıkar. Bu artık uluslararası standartlarda yapılmış bir araştırmadır ve herkes bunu uygular.

– Karatay’a temel eleştiriniz, araştırma bulgularını önünüze koymadan konuşması mı?

Evet, somut kanıtlar olmadan konuşmamalı.

– Siz Karatay’ın şeker yükleme testine karşı çıkmasını da eleştiriyorsunuz değil mi?

“Şeker yükleme testini yaptıranların çocukları şeker hastası olur, kalbi delik olur” diyorsanız, bunu kanıtlamanız lazım. Tıpta gelişigüzel konuşma hakkınız yok. İnsan hayatıyla ilişkili olarak karar veren ve daha sonra hesap sorulmayan mesleklerden biri hâkimlik, diğeri de hekimlik. Bir hasta, gelip sizi bir otorite olarak aldığı zaman, ağzınızdan çıkacak her kelimeyi izler. Söylediğiniz bir kelimeye takılır, sabaha kadar uyumaz. Canan Hoca’nın, glikoz tolerans testi yapılmış annelerin çocuklarının verilen glikoza bağlı olarak diyabet olduğuna dair kendi klinik araştırmasını ya da literatüre ilişkin araştırmasını bekliyorum. Baktım ama bulamadım.

– Ama Karatay depresyon ilaçlarının aşırı yaygınlaşmasını eleştirmekte haklı değil mi?

Depresyon ilaç tüketiminin aşırı olduğuna katılıyorum. Bunun temel nedeni, gelişen teknolojinin insanlara getirdiği yeni hayat modeli. İnsanlar artık çok daha uzun saatler çalışıyor, daha uzun süre kapalı ortamlarda kalıyor, daha hareketsiz ve daha stresli. Mesaj-mail trafiği de düşük yoğunluklu stresi tüm güne yaydı. İnsanlar artık sürekli çalışan, sürekli izlenen ve sürekli uyarı ve emirlerle sürekli yönetilen modern köleler haline geldi ve tüm toplumlarda depresyon patladı. İlaç kullanımı da arttı. Ancak bu durum tek başına bu kadar aşırı ilaç kullanımını izah etmez. Sorunu psikoterapik rehabilitasyonlarla çözümlenebilecek birçok insan hemen ilaca yönlendiriliyor. Aşırı miktarda gereksiz, indikasyonsuz ilaç tüketimi var. Bu ilaçlar duyguları etkileyen ilaçlar, stres ve üzüntüleri azaltırken sevinç ve mutlulukları da buduyor. Çalışma koşullarının biraz daha düzeltilmesi, işyerlerinde çalışana psikolojik danışmanlık sağlanması gibi önlemler, sorunların çözümünde çok önemli rol oynayabilir.

Continue Reading

Çok Okunanlar