Connect with us

Genel

“Belediyeye hükümetin eliyle kumpas kurulmuştur”

Published

on

CHP Genel Merkezi’nde bir basın toplantısı
Tezcan konuşmasına şu sözlerle devam etti:

“Bu hükümet bırakın öküzün altında buzağı aramayı, öküzün altına buzağı koymaya başlamıştır. Kendi belediye başkanlarıyla yaptıkları kirli pazarlığı bize de teşkil etmek istemişlerdir.

Başlattıkları bu kumpasın bir adımını daha attılar. Biraz önce Beşiktaş BelediyeBaşkanımız Murat Hazinedar haksız bir şekilde görevden uzaklaştırıldı. İçişleri’nin bu kadarında hukuk, adalet yoktur. Hükümet kumpas içerisindedir.

Bir Belediye Başkanı istifa ettiği zaman eğer ortada bir suç varsa suç ortadan kalkıyor mu? Bu nasıl bir kirli pazarlıktır. Biz bu pazarlığın parçası olmayacağız dedik. Belediye Başkanlarımızın verilemeyecek hiç bir hesabı yoktur dedi. Hala da bunu söylüyoruz.

“Hükümet kumpasıdır”

Bu bir hükümet kumpasıdır. Bu hükümet kumpasçı hükümettir. Beşiktaş Belediyesi’ne hükümet eliyle kumpas kurulmuştur. Ataşehir Belediyesi’ne hükümet eliyle kumpas kurulmuştur.

Kumpasçı hükümet halkın iradesini gasp etmiştir. Biz kararlı mücadeleye devam edeceğiz. Belediye Başkanlarına yönelik bu haksız adaletsiz saldırıları cesaretle göğüsleyeceğiz. Varsa bir hesap yargı da sorarsınız

Müfettişler soruşturmaya gerek yoktur diye karar vermiş, Danıştay itiraz üzerine bu kadarı onaylamıştır. Ortada suç yoktur demiştir. Buna rağmen gerekçe üreterek Beşiktaş Belediye Başkanı bugün görevden alınmıştır.

Biz daha önce söyledik, bugün Beşiktaş Belediyesi’ne yönelik muamele Beşiktaş halkına yöneliktir

Bu kampanyaya daha önce FETÖ döneminde yapılan uygulamalar gibi aynı yöntemle devam edilmiştir. Bunlar FETÖ usülü uygulamalardır.

Bugün Beşiktaş Belediye Başkanı kendiyle ilgili iddiaları yaptığı basın toplantısında tek tek açıkladı

Buna rağmen İstanbul Belediyesi’ni kaybedeğiniz anlayan hükümet CHP’li belediye başkanlarına kumpas kurarak onları hizmet veremez hale getirip önümüzdeki dönem yeniden Belediye Başkanlıklarını kazanacağını sanmaktadır

Ama bu hesap başarılı olmayacaktır. Bu kumpasçı hükümet yerel seçimlerde de genel seçimlerde de hakettiği şamarı yiyecektir.”

Genel

Tutuklanan TTB Başkanı Fincancı’nın sözleri ‘ifade özgürlüğü’ kapsamına girer mi?

Published

on

By

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın “terör propagandası” yaptığı suçlamasıyla tutuklanması bir kez daha ifade özgürlüğünün ne olduğu, kapsamı ve sınırları hakkında tartışmaların başlamasına yol açtı.

Şebnem Korur Fincancı, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkında yürütülen soruşturma kapsamında dün “terör örgütü propagandası” yapmak ve “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, devletin kurum ve organlarını aşağılamak” suçlamalarıyla tutuklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bugün Fincancı ve TTB merkez yönetiminin görevden alınmasını da istedi.

Fincancı 20 Ekim’de PKK’ya yakın Medya Haber TV’de katıldığı bir yayında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ya karşı “kimyasal silah kullandığı” iddialarıyla ilgili değerlendirmelerde bulunmuş, iddiaların bağımsız heyetlerce incelenmesi gerektiğini söylemişti.

TSK, KUZEY IRAK OPERASYONLARINDA KIMYASAL SILAH KULLANDI IDDIASI

18 Ekim’de PKK’ya yakın medya organlarında TSK’nın Kuzey Irak’taki bazı operasyonlarda “kimyasal silah kullandığı” öne sürüldü, iddiaya dayanak olarak çeşitli görüntüler paylaşıldı.

Şebnem Korur Fincancı iki gün sonra PKK’ya yakın Medya Haber TV’de katıldığı bir yayında, ortada bu tür iddiaların ve ölümün olduğu bir durumda, Birleşmiş Milletler’in Minnesota Protokolü ilkeleri gereği, bu iddiaların bağımsız heyetlerce incelenmesi gerektiğini söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

“Görüntüleri daha önce de bir hekim olarak incelemiştim ve belli ki sinir sistemini doğrudan tutan toksik gazlardan, zehirli gazlardan, kimyasal gazlardan biri kullanılmış durumda.”

Minnesota Protokolü, adli nitelikli otopsilerin tamamının, muhakkak adli tıp uzmanı veya adli patologlar tarafından ve tam donanımlı otopsi birimlerinde yapılmasını öngörüyor.

Bu iddiaların ardından Halkların Demokratik Partisi (HDP) TBMM’ye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Milli Savunma Bakanlığı’nın basın açıklamasında “Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kimyasal silah kullanıldığına yönelik iddiaların tamamen asılsız ve gerçek dışı olduğu” belirtildi.

Şebnem Korur Fincancı, hakkında soruşturma başlatılmasının ardından medyaya yaptığı açıklamalarda söylediklerinin iddiaların araştırılmasını savunmaktan ibaret olduğunu vurguladı. Ancak Fincancı, AKP iktidarinin hedef göstermesi uzerine tutuklandı.

BBC NEWS Turkce

Continue Reading

Genel

Ankara’da otopark 24 saat bir lira

Published

on

By

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatıyla başkentteki belediyeye ait otoparkların hepsi 24 saat boyunca 1 lira olacak, bir saatlik parkın ise ücretsiz olacağı belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak önerinin onaylanması durumunda Mogan ve Göksu gibi mesire alanları da bu tarifeden hizmet verecek.

Amaç trafik akışını kolaylaştırmak”

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediyeye ve belediye şirketlerine ait bütün otoparklar 1 saate kadar ücretsiz olacak. 1 saatten sonrada 24 saat boyunca 1 TL olacak. Biz vatandaşlarımızın otopark alışkanlığını sağlamak istiyoruz. Bu şekilde yollardaki araç trafiğinin olmayacağı düşünüyoruz. Otoparklardan gelir elde etmekten ziyade trafik akışına kolaylık sağlamak amacıyla böyle bir girişimimiz var. Bu uygulama açık otoparklar, kapalı otoparklar gibi bütün otoparkları kapsıyor. Özel şahıslara ait otoparklar bu uygulamanın dışında olacak. Biz kararı imzaladık. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisimiz de uygun görürse gerçekleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Binlerce kadın sokaklarda: Yaşasın feminist mücadelemiz!

Published

on

By

8 Mart Kadınlar Günü’nde İstanbul’da binlerce kadın,  bu yıl 16’ncısı yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya geldi. Beyoğlu’na gelen binlerce kadın, sloganlar, zılgıtlar, düdükler ve halaylar eşliğinde taleplerini dile getirdi.

Her yıl 8 Mart’ta İstanbul’da geleneksel olarak olarak yapılan Feminist Gece Yürüyüşü başladı. ‘Gündüzleri de geceleri de istiyoruz’ diyerek Taksim Meydanı’ndan Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca yürüyüşe başlayan kadınlar, kadına yönelik şiddeti, cinsel istismarı, çocuk istismarını protesto ediyor.

Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan binlerce kadın, sıklıkla “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, jiyan, azadi,” (kadın-yaşam-özgürlük) “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ve “İsyan” sloganlarını atıyor.

Yürüyüşe, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

 

Continue Reading

Çok Okunanlar