Ana sayfa Gündem Belediyeyi 178 milyon borçlandıran kayyım, 2 milyon liralık ‘boş’ tesis yapmış

Belediyeyi 178 milyon borçlandıran kayyım, 2 milyon liralık ‘boş’ tesis yapmış

Diyarbakır’ın Yenişehir Belediyesi’ne 178 milyon 333 bin 888 lira borç ile 29 milyon 525 bin 551 41 lira bütçe açığı bırakan kayyım Serdar Kartal’ın, daha önce bir kısmını farklı kurumlara tahsis ettiği fidanlık alanında yaptırdığı binici tesisine harcanan fahiş harcama ortaya çıktı.

PAYLAŞ

Şengal’de 2014’te IŞİD’in saldırıları sonrası göç etmek zorunda kalan ve Yenişehir Belediyesi tarafından fidanlık kampına yerleştirilen Ezidiler, kayyım tarafından 1 Ocak 2017’de Mardin Midyat’ta bulunan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Kampı’na yerleştirilmişti. Boşaltılan kampın bir kısmı 10 yıllığına İl Sağlık Müdürlüğü’ne, bir başka kısmı ise 25 yıllığına Türkiye Yeşilay Cemiyeti’ne tahsis edildi.

TESİS 2 MİLYON LİRAYA MAL OLDU

Mezopotamya Ajansı’ndan Özgür Paksoy’un haberine göre kayyım Kartal, kampın bir başka kısmında yaptırdığı binicilik tesisinin yapımına, 1 milyon 939 bin 985 lira harcadı. Osmanlı döneminde Yavuz Sultan Selim tarafından atanan Diyarbekir Valisi Bıyıklı Mehmet Paşa’nın adını tesise veren kayyım, 5’i midilli olmak üzere 7 ata 76 bin 700 lira harcadığı ortaya çıktı. Kayyımın, mobilyalarına da 89 bin 668 lira harcadığı tesisin toplam maliyeti 2 milyon 106 bin 353 liraya mal oldu. Yapılan harcamaya rağmen tesisin bakımsız bırakılması sonucunda bir midilli atı yaşamını yitirdi.

KULLANILMAYAN TESİS YAPTIRDI

Tesis görevlisi, bir midilli atının yaşamını yitirdiğini ve tesisin de bakımsız olduğunu söyledi. “Kayyum veya yurttaşlar ata bindi mi?” sorusunu yanıtlayan bir başka görevli ise, “Şimdiye kadar hiç kimse binmedi. Sadece bir kere ben bindim” dedi.