Ana sayfa Sürmanşet Okuma yazmayı öğrenip kep fırlattılar

Okuma yazmayı öğrenip kep fırlattılar

Tokat'ın Zile ilçesinde okuma yazma kursuna katılan 14 kadın kursun ilk bölümünü tamamladı. Yaşları 55 ile 75 arasında değişen 14 kadın okur yazarlık belgesini aldı, cübbelerini giydi ve kep fırlattı.

PAYLAŞ

Tokat’ın Zile ilçesinde açılan okuma yazma kursuna katılan, yaşları 55 ile 75 arasında değişen 14 kadın, kursun ilk bölümünü başarıyla tamamlayarak okur yazarlık belgesi aldı.

Kursiyerlerden Pembe Köser (60) yaptığı açıklamada, okuyamadığı için çok üzüldüğünü söyledi. Bulundukları yerde okuma yazma kursu açılmasını beklediğini ifade eden Köser şunları söyledi:

“Kurs açılsa da okuma yazma öğrensem diye düşünürdüm her zaman. Beni okula vermediler. Elimde olsa üniversite de okuyacaktım ama vermediler. Kayınpederim 13 yaşında beni oğluna nişanladı, okula gitmemi de istemedi. O yüzden içim yanıyordu. Okuma yazmayı öğrendiğim için çok mutluyum.” dedi.

Birkaç sene önce İzmir’de yaşayan kızını ziyarete gittiğini, bir süre sonra Tokat’a otobüsle döndüğünü anlatan Köser, “Otobüste herkes gazete aldı, okuyor. Ben de gazeteyi elime aldım. Yanımda oturan arkadaş ‘Ne yazıyor?’ dedi. ‘Önemli hiçbir şey yazmıyor.’ dedim. Gazeteyi okuyamamak çok zoruma gitti.” ifadelerini kullandı.

Hatun Öztop da babasının tarlada çalışması için kendisini okula göndermediğini belirterek, “Okumak içimde öyle bir ukdeydi ki… Şimdi okuma yazma öğreniyorum, mutluyum” diye konuştu.