Ana sayfa Editörden “Belli bir maksadı elde etmek için din söylemini kullanan kimseler din istismarcılarıdır”

“Belli bir maksadı elde etmek için din söylemini kullanan kimseler din istismarcılarıdır”

PAYLAŞ

Geçtiğimiz günlerde ‘Evet’ demenin farz olduğuna ilişkin bir yazı kaleme alan Yenişafak yazarı İslam Hukuku Profesörü Hayrettin Karaman, bugün de din istismarcısının tanımını yaptı.

“İnsanları uluorta din istismarcılığı ile suçlayanlar çoğaldığı için bu açıklamayı yapma ihtiyacını hissettim.” diyen Karaman’ın yazısında şu ifadeleri kulllandı:

İmanda veya amelde kusuru olan, bu sebeple yapıp ettiklerini dinin kontrolüne tabii kılmayan, ama dindarları kandırmak, onlardan almak istediklerini kolayca alabilmek, sevgilerini ve nefretlerini yönlendirmek için dini kullanmaya, dinin gereğini söylüyor ve yapıyor görünmeye “din istismarı” denir.

Mesleği, mevkii, rütbesi ne olursa olsun her mümin, göstermeyi, bilinmeyi, övülmeyi hedeflemeksizin her durumda inancının gerektirdiği gibi davranır; bu yüzden ona “sen dini istismar ediyorsun” demek iftira olur.

İnancı ve normal hayatı dinden uzak olduğu halde belli bir maksadı elde etmek için din söylem ve eylemini kullanan kimseler ise din istismarcılarıdır.
İnsanları uluorta din istismarcılığı ile suçlayanlar çoğaldığı için bu açıklamayı yapma ihtiyacını hissettim.