Ana sayfa Medya “Benim oyum belli, senin oyun belli, bizim oyumuz belli”

“Benim oyum belli, senin oyun belli, bizim oyumuz belli”

PAYLAŞ

Cumhuriyet Yazarı Aydın Engin ülkenin OHAL ortamında referanduma gideceğnin neredeyse kesinlik kazandığını söyledi. Anayasa değişiklik referandumunun 12 Eylül Anayasa’sının oylandığı gün ya da 2010 referandumundan raklı olduğunu savunan Engin, “Bu kez AKP iktidarı filan değil, bu ülkenin bugünü ve çok daha önemlisi yarını oylanacak” ifadelerini kullandı.

Başlık düzgün bir Türkçe değil, biliyorum. Ama sanırım ve umarım derdimi anlatabiliyor…
Önümüz referandum. Meclis’te MHP’den bir son dakika golü beklentisinin ciddiye alınacak bir yanı yok. OHAL koşullarında bir “Anayasa değişikliği referandumu” yaşayacağımız hemen hemen kesin.
AKP elebaşılarının kimileri satır arasında, kimileri harbiden referandumun 2 ya da 16 Nisan’da yapılacağını “müjdelemekteler”. Uzatılan OHAL ise yeniden uzatılmayacak bile olsa 19 Nisan’da bitecek.
Yani referandum çok demokratik(!), daha da çok özgürlük(!) koşullarında geçecek.
Üstelik sanırım fark etmeyen yok, bu ne 12 Eylül Anayasası’nın oylandığı güne, ne 2010’daki hepimizi bölen, “Yetmez ama evet… Yeter ama evet… Yetse de yetmese de hayır… Beni ilgilendirmez boykot” itiş kakışı altında geçen referandum günlerinden farklı, çok çok farklı.
Bu kez AKP iktidarı filan değil, bu ülkenin bugünü ve çok daha önemlisi yarını oylanacak. Çocuklarımızın, torunlarımızın bilime güvenen, soran, sorgulayan kendi cevaplarını kendi üretebilen aydınlık bir bilinçle mi donanacakları, yoksa ortaçağ karanlığından da beter bir zifiri karanlığın içine mi düşecekleri oylanacak.

Yazının tamamı için…