Ana sayfa Ekonomi Benzine gece yarısından sonra zam

Benzine gece yarısından sonra zam

EPGİS'in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, benzin'e gece yarısından sonra geçerli olmak üzere 12 kuruşluk bir zam yapılacağı belirtildi.

PAYLAŞ

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası‘nın (EPGİS) sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, benzine Gece yarısından sonra geçerli olmak üzere 12 kuruşluk bir zam daha yapılacağı belirtildi. Yeni gelen zam ÖTV’nin aynı oranda indirilmesiyle pompa fiyatlarına yansımayacak.

İstanbul’da 1 litre benzin (95 oktan) 6,26 TL’den satılıyor.

Hükümet mayıs ayında dolar ve petrol fiyatındaki artış sebebiyle üst üste gelen zamlarla 6,50 TL’ye yakaşması üzerine “zam kadar ÖTV indirim” formülünün uygulanacağını açıklamıştı.

MALİYE’NİN GELİR KAYBI 350 MİLYON TL

Daha önce benzinde toplam 27 kuruş tutarında artış kadar ÖTV indirimi yapılmıştı. Eski Maliye Bakanı Naci Ağbal, mayıs ve haziran aylarında akaryakıt zamlarının vergi indirimine gidilmesi sebebiyle 370 milyon TL gelir kaybı olduğunu açıklamıştı.

EPGİS sosyal medyadan yaptığı duyuruda, “Akaryakıt ürünlerinde fiyat artışı; 17/07/2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Benzinde 12 Kuruş/Litre Fiyat artışı gerçekleşmiş olup artış ÖTV’den karşılandığından pompa fiyatlarına yansımayacaktır” açıklamasını yaptı.