Ana sayfa Gündem Berkin Elvan dosyasını inceleyecek olay yeri bilirkişisi ‘bulunamıyor’

Berkin Elvan dosyasını inceleyecek olay yeri bilirkişisi ‘bulunamıyor’

Gezi Parkı eylemlerinde polisin attığı gaz fişeğiyle hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın davasında dosyayı inceleyecek olay yeri bilirkişisi bulunamıyor.

PAYLAŞ

Foça Jandarma Komutanlığı, mahkemeye gönderdiği yazıda Berkin Elvan davasında dosyaya olay yeri inceleme bilirkişisi olarak bakacak yeterlilikte ve nitelikte personelinin olmadığını belirtti.

Gezi Parkı eylemleri sırasında polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesi sonucu yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın faili polis Fatih Dalgalı’nın yargılandığı davada, altı yıl sonra İstanbul İl Jandarma Komutanlığı Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü tarafından yapılan keşfin raporu dosyaya girmişti.

DAHA ÖNCEKİ BİLİRKİŞİLER DE YETERSİZ KALMIŞTI

Raporda gaz tüfeği bilirkişilerinin sadece gaz tüfeği kullanıcısı olduklarından, olayda kusur oranlarının tespitinde yetersiz kaldıkları ifade edilmişti. Bilirkişiler, jandarma genelinde gaz tüfeği eğitimlerinin yapıldığı İzmir Foça Jandarma Okul Komutanlığı’ndaki usta öğrencilerin veya Adli Tıp Kurumu’nun kusur oranlarının tespiti için uygun oldukları belirtilmişti.
Bunun üzerine İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi Foça Asliye Ceza Mahkemesi’ne talimat yazarak Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı’nın emrindeki personelden iki kişilik gaz tüfeği eğitmeni ve bir kişi olay yeri inceleme personeli olmak üzere üç bilirkişilik heyet görevlendirilmesini talep etti.

KOMUTANLIK BÜNYESİNDE OLAY YERİ İNCELEME BİRİMİ YOKMUŞ 

Foça Jandarma Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı Foça Asliye Ceza Mahkemesi’ne gönderdiği yazıda Erkan Karakaya ve Bülent Poyraz’ın gaz tüfeği eğitimeni olarak görevlendirildiğini belirterek “Bağlı birliklerinde olay yeri inceleme birimi kadrosu ve bu konuda aktif olarak görev yapan herhangi bir birim bulunmamakla birlikte, İbrahim Akçal’ın olay yeri inceleme kursu görmüş tek personel olması nedeniyle olay yeri inceleme bilirkişi olarak görevlendirilmek üzere bildirilmiştir ve olay yeri inceleme bilirkişisi olarak görevlendirilmiştir” dedi. Akçal’ın olay yeri inceleme kursu aldığı ve bu branşta 5 yıldan daha uzun süreli olarak görev yaptığı ifade edildi.

BİLİRKİŞİ OLARAK ATANAN AKÇAL GÖREVLENDİRMEYİ KABUL ETMEDİ

Olay yeri bilirkişisi olarak görevlendirilen Akçal ise gönderdiği dilekçede “2010 yılından bu yana olay yeri inceleme birimlerinde görev yapmadığını, bu branşta meydana gelen bilimsel, teknolojik ve mevzuat alanındaki değişiklik ve yeniliklerden uzak olduğunu belirtti. Akçak dilekçesinde bilirkişi görevlendirilmesinden alınmasını talep etti.

OLAY YERİ İNCELEMESİ BİLİRKİŞİSİ OLACAK YETERLİLİKTE VE NİTELİKTE PERSONEL YOK 

Komutanlık da söz konusu dava dosyasının kamuoyundaki hassasiyeti ve yargılamaya yapacağı etki ve katkı durumu değerlendirildiğinde personelin bu görevinde istenilen düzeyde katkı sağlayamayacağını kaydederek Komutanlığa bağlı birliklerde görevli personelden olay yeri inceleme bilirkişisi olarak değerlendirilebilecek yeterlilikte ve nitelikte başka bir personelin bulunmadığını ifade etti. Komutanlık, İzmir İl Jandarma Komutanlığı emrinde aktif olarak görevli bulunan olay yeri inceleme timlerinde görevli personelden, bilirkişi olarak görevlendirme şartlarına haiz bir personelin söz konusu dava dosyasına olay yeri inceleme bilirkişisi olarak görevlendirilmesinin uygun olacağını belirtti.

Berkin Elvan’ın ölümüyle ilgili dava 25 Eylül tarihinde İstanbul 17. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.