Ana sayfa Dünya Berlin’in tutumu daha da sertleşebilir

Berlin’in tutumu daha da sertleşebilir

PAYLAŞ

Uzun süre Türkiye ile gerilimi düşürmeye çalışan Alman hükümetinin bu politikasında değişikliğe gitmesi ve “ekonomik baskı” uygulama kararı almasının perde arkasında yoğun bir diplomasi trafiği yaşandı.

Türkiye’deki darbe girişimi sonrasında tutuklanan, aralarında gazeteci Deniz Yücel’in de bulunduğu 8 Alman vatandaşının durumu uzun süredir Ankara ile Berlin arasında anlaşmazlık konusuydu. Son olarak Uluslararası Af Örgütü temsilcilerinin de aralarında bulunduğu insan hakları savunucularının Büyükada’da gözaltına alınması sonrasında Berlin-Ankara hattında bir kez daha yoğun bir diplomasi trafiğine sahne oldu.

Ültimatom verildi

Deutsche Welle’nin haberine göre, basına yansıtılmayan bu görüşmelerde Berlin, Ankara’ya ilk kez sert ve net bir tonla insan hakları aktivistlerinin en kısa zamanda serbest bırakılması beklentisini aktardı.

Diplomatik kaynaklar Almanya’dan bakanların, Türk mevkidaşlarıyla irtibata geçerek durumun ciddiyetini ilettiğini, aktivistlerin serbest bırakılmamaları halinde bunun ikili ilişkilerin farklı alanlarında sonuçları doğurabileceği konusunda uyarıda bulunduklarını aktardı.

Bu yoğun görüşme trafiği diplomasi kulislerinde, Ankara’ya ültimatom verildiği yorumlarına yol açtı.

Ancak Ankara’nın beklentiye karşılık vermemesi ve aralarında Alman vatandaşı Peter Steudtner’in de bulunduğu 6 insan hakları aktivistinin tutuklanması Alman hükümetinin ekonomi hamlesini hayata geçirmesini beraberinde getirdi.

“Yanlış algılandık”

DW’ye konuşan diplomatik kaynaklar, Türkiye’deki referandum sürecinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Almanya’ya yönelik sert açıklamalarının, seçim kampanyasına dönük bir taktik olarak değerlendirildiğini, referandum sonrasında normalleşme beklendiğini kaydetti.

Ancak son gelişmelerin ardından Alman Dışişleri’nde yapılan değerlendirmelerde, Berlin’in diyaloğa vurgu yapan yaklaşımının Türk siyasi liderliğinde yanlış bir izlenime yol açtığı, Almanya’nın beklentilerini daha açık ve kararlı bir dille ortaya koyması gerektiği sonucuna varıldı. Bunun üzerine Alman Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel tatilini yarıda keserek başkente döndü.

Ankara ile diyaloğun sonuç getirmediği, bu tutuklamaların “siyasi koz” olarak, bir pazarlık unsuru olarak kullanılmak istendiğini düşünen Berlin, Türk siyasi liderliği üzerinde etkisi olabilecek tek konunun, ekonomik adımlar olacağı sonucuna vardı.

Türkiye’ye demokrasi, insan hakları, basın özgürlüğü konularında yapılan çağrıların da ancak Türk hükümetinin ekonomi alanında baskı hissetmesi durumunda somut bir karşılık bulacağı görüşü ağırlık kazandı. Bunun üzerine, bir süredir Berlin’de üzerinde çalışılan ekonomik önlemlerin devreye sokulması kararlaştırıldı.

Önlemler adım adım sertleşebilir

Öte yandan DW Türkçe’ye konuşan Alman diplomatik kaynaklar, Gabriel’in açıklamalarında çok dikkatli bir üslup kullandığının altını çizerken, Almanya’nın Türkiye ile diyalog ve işbirliğine kapıyı kapatmadığını, Berlin’in Türkiye’de hukuk devletinin yeniden işler hale gelmesini istediğini, bu yönde adımlar gelmesi durumunda buna olumlu karşılık verileceğini vurguladılar.

Ancak diplomatlar, demokrasi, hukuk devleti, insan hakları ve basın özgürlüğü gibi konularda gerilemenin sürmesi durumunda, Almanya’nın ekonomi ve turizm alanlarında yeni adımlar atabileceğine, önlemlerin adım adım sertleşebileceğine dikkat çektiler.

Alman bakan: Türkiye’ye hep sabırla yaklaştık ancak ilişkilere böyle devam edemeyiz