Connect with us

Dünya

Berlusconi’ye ‘mafya saldırılarıyla bağlantılı olduğu’ iddiasıyla soruşturma

Published

on

İtalya Eski Başbakanı Silvio Berlusconi hakkında, 1993’te 10 kişinin ölümüne yol açan mafya saldırılarıyla bağlantılı olduğu iddiasıyla soruşturma açıldı.

Floransa, Roma ve Milano’da düzenlenen saldırılardan sorumlu olduğu gerekçesiyle 1994’te tutuklanarak ömür boyu hapse mahkum edilen mafya babası Giuseppe Graviano’nun dinlemeye takılan konuşmaları, Berlusconi hakkında soruşturma açılmasına neden oldu.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın aktardığına göre, İtalyan La Repubblica ve Corriere della Sera gazeteleri, olayı bugün baş sayfalarından verdi. Buna göre Graviano, geçen yıl Nisan ayında cezaevinin avlusunda başka bir mafya babasıyla konuşurken, şunları söyledi:

“Berlusconi benden bu iyiliği istedi, bu yüzden acil hareket etmemiz gerekti. O (Berlusconi), sahaya inmek istiyordu, ama o dönem eski isimler ortalıktaydı. Bana ‘Güzel bir şeye ihtiyacımız var’ dedi.”
Bu sözler, yaklaşık yarım asır boyunca İtalyan siyasetinin merkezinde yer alan Hıristiyan Demokratların (DC) güç kaybettiği bir dönemde, Berlusconi’nin DC’nin yerini alarak merkez-sağı ve iktidarı ele geçirmek için mafyayla anlaştığı iddiasına yol açtı. DC 1994’te dağılırken Berlusconi, 1993’te temellerini attığı Haydi İtalya Partisi ile 1994’te ilk girdiği seçimleri kazanarak iktidara gelmişti.

‘Costra Nostra’ iddiaları

Daha önce de bazı mafya itirafçıları, Berlusconi’nin Sicilya mafyası Cosa Nostra ile ilişkili olduğunu öne sürmüştü. 2002’de tutuklanan eski Cosa Nostra üyesi Nino Giuffre, Graviano ailesinin Berlusconi ile Cosa Nostra arasında aracılık yaptığını, Cosa Nostra’nın yargıyla sorunlarının çözülmesi karşılığında Berlusconi’yi desteklediğini söylemişti.

Berlusconi hakkında bu suçlamalarla daha önce de iki kez soruşturma açılmış, son olarak 2011’de delil yetersizliğinden dosyalar rafa kaldırılmıştı.

Berlusconi’nin şakayla karışık mafyayla bağlantılı olmakla suçlandığı bir poster
Şimdi ise yeni elde edilen ses kayıtları sayesinde Floransa Savcılığı, Berlusconi ve en yakın çalışma arkadaşlarından Marcello Dell’Utri hakkında yeniden soruşturma açtı.

Berlusconi ile birlikte Haydi İtalya Partisi’nin kurucuları arasında yer alan eski senatör Dell’Utri halen mafyayla bağlantılı olduğu gerekçesiyle aldığı 7 yıllık hapis cezasını çekiyor.

‘Çamur atma makinası yeniden devrede’

Berlusconi hakkındaki yeni soruşturma haberi, kendisine yakın çevreler tarafından ise seçimler öncesi karalama kampanyası olarak yorumlandı. Berlusconi ailesine ait Il Giornale gazetesi, gelecek hafta sonu Sicilya’da yapılacak yerel seçimler ile Mart 2018’de yapılması beklenen genel seçimler öncesi “çamur atma makinesinin yeniden devreye girdiğini” yazdı.

Genel seçimlere Berlusconi ile ittifak kurarak girmesi beklenen aşırı sağcı Kuzey Ligi’nin lideri Matteo Salvini de müstakbel müttefikini savundu. Salvini, “Berlusconi hakkında mafya saldırıları ile ilgili soruşturma açılması çok saçma. Yargıçların siyasete olağan müdahalesiyle karşı karşıyayız” dedi.
Berlusconi’nin avukatı Nicolo Ghedini de aynı şekilde seçimler öncesi müvekkiline karşı karalama kampanyası yürütüldüğünü söyledi ve “Başkan Berlusconi, Bay Graviano ile doğrudan ya da dolaylı olarak hiç iletişim kurmamıştır” dedi.

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar