Ana sayfa Dünya Beş büyükelçi Kosova’dan izahat istedi

Beş büyükelçi Kosova’dan izahat istedi

Kosova polis ve istihbaratının desteğiyle MİT'in kaçırdığı 5 öğretmen ve doktorla ilgili ABD ve dört Avrupa ülkelerinin büyükelçilikleri tarafından izahat istendiği ortaya çıktı.

PAYLAŞ

Avrupa Birliği’ne ilişkin üyelik müzakereleri yürüten Kosova üzerinde etkili olduğu bilinen ve ‘Quint Countries’ olarak adlandırılan ABD ve dört Avrupa ülkelerinin büyükelçilikleri tarafından izahat istendiği öğrenildi.

Kosovalı gazeteci Xhemajl Rexha’nın Twitter hesabı üzerinden duyurduğu gelişmeye göre hala Kosova’da tutuldukları belirtilen beş eğitimci ve bir tıp profesörünün akıbetiyle ilgili uluslararası kamuoyunda baskısı artıyor.

‘Quint Countries’ olarak adlandırılan ve Kosova dostları olarak NATO bünyesinde bu ülkenin demokratik gelişimi için destek veren ABD, Almanya, Fransa, İngiltere ve İtalya büyükelçileri bugün son durumla ilgili Kosova makamlara yazı yazarak bilgi istediler.

Gazeteci, Twitter mesajında ‘Büyükelçiler, Kosova Cumhurbaşkanı, Başbakanı ve hükümet sözcülüğüne mektup yazarak Türk vatandaşları hakkındaki endişelerini paylaştı ve son durumla ilgili bilgi istedi.’ dedi