Connect with us

Sürmanşet

Besime Konca: Bugün darbeyi kravatlı generaller yapıyor

Published

on

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü ve Siirt Milletvekili Besime Konca, hakkında verilen 2.5 yıl hapis cezasının kesinleşmesi sonrası milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin değerlendirmede bulundu. Konca, 7 Haziran 2015 seçimlerinden beri kendisiyle birlikte HDP’li dört milletvekilinin vekilliklerinin düşürülmesinin planlandığı değerlendirmesinde bulundu.

Konca, “Hukuksuzluk yıllardır Türkiye’de yaşanan bir durum. Bu anlamıyla vekilliğimizin düşürülmesi yabancısı olmadığımız bir durum. 90’larda Orhan Doğanların, Hatip Dicle’nin parlamentoda tasfiye edilmesi, sürekli partilerimizin kapatılması, genel başkanlarına siyaset yasağı getirilmesi yaşanan bu hukuksuzluklara birer örnek. Yıllardır bu konuda verdiğimiz mücadelenin, yürüttüğümüz siyasetin sürekli bir tasfiyeyle karşılaştığını söyleyebiliriz. AKP ve CHP’den vekiller parlamentoya hiç gelmezken sadece Faysal ve Tuba vekillerimizin vekillikleri devamsızlık gerekçesiyle düşürüldü. Yine eş genel başkanımız Figen Yüksekdağ’ın vekilliği ve parti üyeliğinin düşürülme biçimi de 7 Haziran seçimlerinden beri planlanıyordu” dedi.

HDP’ li kadın vekillerin milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendiren Konca, “Erkek egemen siyaset anlayışı bugün aslında toplumsal özgürlüklerin, farklılıkların düşmanıdır. Bizim şahsımızda Türkiye’de değişimi isteyen özgürlük ve demokrasiden yana bütün kadınlara saldırıyor. Toplumun taleplerine bir saldırıdır. Burada topluma ve değişime bir mesaj var. Kadınların kazanımlarına bir mesaj var. Halkın iradesine büyük bir saygısızlık yapıldı. Şahsımızda yapılan bu saldırı sandığa bir darbedir. Geçmişte çok askeri darbe yapıldı. Ama ilk kez aynı çatıda birlikte siyaset yapan, birbirinin siyasetine, iradesine parti programına saygı duyması gereken partiler bir araya gelerek sandığa darbe yaptı. Bugün aynı askeri darbe anlayışını kravatlı generaller yapıyor” değerlendirmesinde bulundu. (MA)

Continue Reading

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar