Ana sayfa Sürmanşet Besime Konca: Bugün darbeyi kravatlı generaller yapıyor

Besime Konca: Bugün darbeyi kravatlı generaller yapıyor

PAYLAŞ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi Sözcüsü ve Siirt Milletvekili Besime Konca, hakkında verilen 2.5 yıl hapis cezasının kesinleşmesi sonrası milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin değerlendirmede bulundu. Konca, 7 Haziran 2015 seçimlerinden beri kendisiyle birlikte HDP’li dört milletvekilinin vekilliklerinin düşürülmesinin planlandığı değerlendirmesinde bulundu.

Konca, “Hukuksuzluk yıllardır Türkiye’de yaşanan bir durum. Bu anlamıyla vekilliğimizin düşürülmesi yabancısı olmadığımız bir durum. 90’larda Orhan Doğanların, Hatip Dicle’nin parlamentoda tasfiye edilmesi, sürekli partilerimizin kapatılması, genel başkanlarına siyaset yasağı getirilmesi yaşanan bu hukuksuzluklara birer örnek. Yıllardır bu konuda verdiğimiz mücadelenin, yürüttüğümüz siyasetin sürekli bir tasfiyeyle karşılaştığını söyleyebiliriz. AKP ve CHP’den vekiller parlamentoya hiç gelmezken sadece Faysal ve Tuba vekillerimizin vekillikleri devamsızlık gerekçesiyle düşürüldü. Yine eş genel başkanımız Figen Yüksekdağ’ın vekilliği ve parti üyeliğinin düşürülme biçimi de 7 Haziran seçimlerinden beri planlanıyordu” dedi.

HDP’ li kadın vekillerin milletvekilliğinin düşürülmesini değerlendiren Konca, “Erkek egemen siyaset anlayışı bugün aslında toplumsal özgürlüklerin, farklılıkların düşmanıdır. Bizim şahsımızda Türkiye’de değişimi isteyen özgürlük ve demokrasiden yana bütün kadınlara saldırıyor. Toplumun taleplerine bir saldırıdır. Burada topluma ve değişime bir mesaj var. Kadınların kazanımlarına bir mesaj var. Halkın iradesine büyük bir saygısızlık yapıldı. Şahsımızda yapılan bu saldırı sandığa bir darbedir. Geçmişte çok askeri darbe yapıldı. Ama ilk kez aynı çatıda birlikte siyaset yapan, birbirinin siyasetine, iradesine parti programına saygı duyması gereken partiler bir araya gelerek sandığa darbe yaptı. Bugün aynı askeri darbe anlayışını kravatlı generaller yapıyor” değerlendirmesinde bulundu. (MA)