Connect with us

Sürmanşet

Beyaz sarayda “aile içi şiddet” istifa getirdi

Published

on

Beyaz Saray personel sekreteri Rob Porter, fiziksel şiddet suçlamalarıyla ilgili “Bu rezil iddialar yanlış” dedi ve istifasını duyurdu.

Suçlamaları ilk olarak Daily Mail gazetesi yayımladı ve kıdemli danışman Porter’ın eski eşlerine fiziksel ve duygusal şiddette bulunduğunu yazdı.

Colbie Holderness ve Jennifer Willoughby, eski eşleri Porter’ı evlilikleri boyunca duygusal ve fiziksel şiddet uygulamakla suçladı.

İlk eşi Holderness, Beyaz Saray yardımcısının küfürlerine ve fiziksel şiddetine maruz kaldığını açıkladı.

Kendisi de Amerikan hükümetinde analist olarak çalışan Holderness, eski eşi Porter’ın 2003’te Kanarya adalarındaki balayı taillerinde kendisine tekme attığını söyledi.Holderness birkaç yıl sonra İtalya’nın Floransa kentine yaptıkları seyahat sırasında ise Porter’ın yüzüne yumruk attığını ve gözünü morarttığını anlattı.Genç kadın söz konusu şiddeti kanıtlayan morarmış gözüyle çektirdiği bir fotoğrafı da basınla paylaştı.

Holderness, İtalya’nın Floransa kentine yaptıkları seyahat sırasında ise Porter’ın yüzüne yumruk attığını ve gözünü morarttığını anlattı.

Balayımızda bana “fahişe” diye küfretti, evden ayrılmak istedim fiziksel olarak engelledi

Porter’ın ikinci eşi kişisel gelişim uzmanı Jennifer Willoughby ise Porter’ın kendisine balayında “Fahişe” diye hakaret ettiğini sonrasında özür dileyerek kendisini affettirdiğini ancak fiziksel ve duygusal şiddettin evlilikleri boyunca hiç durmadığınıa anlattı. Willoughby, evi terketmek istediğinde Porter’ın onun evden çıkmasını fiziksel olarak engellediğini 2010 yılında kapıyı Porter’ı engellemek için kilitlediği cam kapının eşi porter tarafından kırılmasının ardından polisten koruma emri çıkarttığını 4 yıllık evliliklerinin kendisini çok yaraladığını açıkladı.

Willoughby, eski eşi Porter’ın tüm bu şiddet eğilimine rağmen dışardan çok kibar, anlayışlı, iyi bir eş gibi göründüğünü ve hep insanların kendisine “ne kadar şanslı bir kadınsın” dediklerini söyledi.

Porter ise suçlamaları yazılı bir açıklamayla reddetti. Trump’ın eski danışmanı, “Medyaya verilen fotoğrafları 15 yıl önce ben çekmiştim ve gerçek tasvir edilen şeylerin yakınından bile geçmiyor. Bu çirkin iddialar konusunda şeffaf ve dürüst oldum. Ancak kamuoyu önünde koordine edilmiş bu karalama kampanyasının bir parçası olmayacağım” dedi.

Medyada çıkan haberlere göre Porter’ın şu sıralar Beyaz Saray İletişim Direktörü Hope Hicks ile ilişkisi var

Daily Mail gazetesi ise Beyaz Saray’daki görevi için sabıka kaydı sorgulamasında FBI’ın iki eski eşiyle görüşmesinin ardından Porter’a güvenlik izni verilmediğini yazdı. Porter Trump’ın damadı Jared Kushner ile aynı dönemde Harvard Üniversitesi’nde eğitim almıştı. Porter ayrıca Oxford Üniversitesi’nden mezun.Beyaz Saray Özel Kalemi John Kelly de Porter’ın “gerçekten dürüst ve onurlu” biri olduğunu söyledi.Medyada çıkan haberlere göre Porter’ın şu sıralar Beyaz Saray İletişim Direktörü Hope Hicks ile ilişkisi var.
GRİ HAT/BBC TÜRKÇE

Continue Reading

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar