Ana sayfa Sürmanşet Bilal Erdoğan: Babam diye söylemiyorum, bu değişikliği Tayyip Erdoğan varken yaptık

Bilal Erdoğan: Babam diye söylemiyorum, bu değişikliği Tayyip Erdoğan varken yaptık

PAYLAŞ

Dünya Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği (DERSİAD) “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ve İş Dünyasının Kazanımları” konulu program düzenledi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deniz Köşk Toplantı Salonu’ndaki programa, Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, Dünya Erdemli Sanayici ve İş Adamları Derneği Başkanı Namık Bek ve çok sayıda sanayici ve iş insanı katıldı.

Türkiye’nin koalisyonla bilmem neyle kaybedecek zamanı yok

Programda konuşan Bilal Erdoğan, Türkiye’nin her şeye rağmen, 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı sene de yüzde 2.9 büyüdüğünü savunarak “Darbe girişimi olmasaydı demek ki en az 4 büyüyecektik. Bu bir gerçek. Bu neyi gösteriyor? Bizim bu çalkantılı dünya konjonktüründe Türkiye’nin koalisyonla bilmem neyle kaybedecek zamanı yok. Bizim, bu dünyanın geri kalanıyla, Avrupa’yla aradaki makası kapatmamız lazım. Tamam, Avrupa tökezledi tökezleyecek, daha kötü günler görecek ama; bizim de hızlanmamız lazım. Onun için bu sistem bir daha koalisyon olmasın diye bir formül, Başbakan ve cumhurbaşkanlığı iki başlılığı olmasın diye bir formül, bu sistem yasamanın güçlendirilmesi, bürokratik vesayetin kırılması için bir formül. Bunları ortaya koyduk” diye konuştu.

Bilal Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

15 Temmuz yönetim sistemini düzenleyen, toparlayan anayasal bir değişikliği kaçınılmaz ve gerekli hale getirdi. Onun için şu anda bu değişikliği yapmak zorundayız. Ve bir de şu gerçeği kabul etmek lazım, ben babam diye söylemiyorum, Bu değişikliği Recep Tayyip Erdoğan varken yaptık yaptık, bu değişiklik Tayyip Erdoğan sonrası için lazım. Ama böyle bir değişikliği Tayyip Erdoğan’dan sonra Türkiye yapabilir mi? Bana sorarsanız biraz sıkar.