Ana sayfa Logo Üstü - Sol Bilim adamları mutluluğun satın alınabileceğini kanıtladı

Bilim adamları mutluluğun satın alınabileceğini kanıtladı

PAYLAŞ

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi, mutluluğun parayla satın alınabileceğini ispatlayan, uluslararası bir bilim adamları ekibinin sansasyonel bir çalışmasını yayınladı. Çalışmaya göre, evde çalışmak için emek ve güç harcayan diğer insanlara para ödeyerek daha mutlu olmak mümkün.

Bilim adamları 4 bin 500 kişi arasında düzenledikleri bir ankette, katılımcılara ‘boş zamanlarını artırabilmek için ev işlerini yapacak kişileri kiralayıp kiralamadıklarını’ sordu. Soruya katılımcıların yüzde 28’i ‘evet’ yanıtını verirken, söz konusu kişilerin testin ilerleyen aşamalarında verdikleri cevaplar, diğer kişilere oranla hayattan daha çok memnun olduklarını gösterdi.

Araştırmaya göre ayrıca, ev işleri ile uğraşan insanların, sosyal hayatlarını büyük ölçüde olumsuz etkileyen boş zaman eksikliği nedeniyle stres yaşadıkları belirlendi.

Deneyin son kısmında katılımcılardan birinci hafta herhangi bir şey için para harcamaları istendi. İkinci haftada ise zaman tasarrufu yapabilecekleri şeyler için para harcamaları istendi. Denekler, ikinci hafta sonunda coşku ve sevinç gibi birçok olumlu duygu yaşadıklarını söyledi. Denekler ilk hafta ise para harcamalarına rağmen boş zamanlarının olmamasından dolayı kendilerini depresif, korkulu ve gergin hissetiklerini belirtti.