Ana sayfa Logo Altı Bilişim Raporu: Bylock darbe girişiminden 3,5 ay önce kullanımdan kaldırıldı

Bilişim Raporu: Bylock darbe girişiminden 3,5 ay önce kullanımdan kaldırıldı

PAYLAŞ

Hazırlanan raporda Bylock’un darbe tarihinden önce kullanımdan kaldırıldığını belirten Akkoç, on binlerce kişinin haksız yere tutuklu olduğunu söyledi.

 Türkiye’de 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen kontrollü darbe girişimi üzerinden 1,5 yıldan daha fazla bir süre geçti. Darbe girişiminden hemen sonra, bu girişimin Gülen hareketi tarafından yapıldığını belirten AKP iktidarı, gözaltı işlemlerine başladı. Darbe gecesinde haberleşmenin Bylock programı aracılığıyla yapıldığını belirten AKP, MiT’in hazırladığı listelerle on binlerce kişi hakkında soruşturma başlattı. Şu an itibariyle BTK hatalı IP kayıtları nedeniyle hiç kullanmadıkları halde halen 30 bin kişi  ByLock kullanıcı listesinde bulunuyor. Ceza Hukukçusu Avukat Murat Akkoç, bugün twitter hesabından Bylock’la ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Akkoç, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın Adli Bilişim Uzmanı Rafet Özgöçmen ve Yrd.Do ç.Dr. Baha Şen’e hazırlattığı ByLock Bilirkişi Raporunu paylaştı.
 

Rapor konusunda hukuki değerlendirmesini detaylı incelemesinin bitmesiyle yapacağını belirten Akkoç, “Fakat raporun 20. ve 35.sayfasında programın 26 Mart 2014 Çarşamba saat 12:15:46 tarihinde kullanıma başlanıldığı 02 Nisan 2016 tarihinde kullanımdan kaldırıldığı tespiti yapılmıştır. Her ne kadar meslektaşlar @avkmlcr @GizayDulkadir haklı ve isyana varan itirazlarına rağmen Bylock programının darbede kullanıldığı veya Harbiyeli bir öğrencinin annesine hakkını helal et şeklinde mesaj yazdığı şeklinde konuşanların ve twit atanların bir nebze utanması gerekir.” Dedi.