Ana sayfa Teknoloji Bill Gates: İşgücüne katkı sağlayacak robotlar için de vergi ödenmeli

Bill Gates: İşgücüne katkı sağlayacak robotlar için de vergi ödenmeli

PAYLAŞ

Milyarder hayırsever, Quartz Genel Yayın Yönetmeni Kevin Delaney ile yaptığı son röportajda, robot emeğinin insan emeği gibi vergilendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Gates, “Gelir vergisinden vazgeçemezsiniz.” ifadelerini kullanıyor. Gates, ekonomistler ve çeşitli bilişim uzmanları, birkaç yıldır ortaya yaygınlaşan olan robotik otomasyon tehdidini tartışıyor. 2013 yılında Oxford ‘da düzenlenen bir rapor, “2023 ve 2033 yılları arasında robot iş gücünün yüzde 50 seviyesine varabileceğini” öngörüyor.

2015 McKinsey raporunda da, “Robotik mimarinin, günümüz fabrikasyon üretimin yüzde 45’inin yerini alabileceği” sonucuna varılmıştı. 2016’da yazılan PwC raporu, “Dronların altyapı ve tarımda 126 milyar dolarlık emeğin yerini alabileceğini” savunmuştu.

Gates, bu gerçekleştiği zaman “Robot üreticilerinin vergi ödemeden inanılmaz karlar elde edeceğine” inanıyor. Dehanın aklındaki asıl soru şu: Eğer insanlar, işsiz kaldıkları için vergi ödeyemezse hükümet; sağlık, altyapı ve kolluk kuvvetleri gibi sosyal programları desteklemek için gerekli fonu nasıl elde edecek?