Ana sayfa Politika Binali Yıldırım: Bizde hızlı tren var, ABD’de yok!

Binali Yıldırım: Bizde hızlı tren var, ABD’de yok!

PAYLAŞ

Başbakan Yıldırım’ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

Ülkemizin kalkınması için daha çok çalışmamız lazım. Türkiye son 15 yılda ABD’li üst düzey bir yetkili diyor ki, Türkiye’nin altyapı konusunda ne yaptığını görmeden, bizim altyapı projelerine başlamamız lazım. ABD’de hızlı tren yok, Türkiye’de var. Bu gürültülerin arkasında bir sebep var. Türkiye’nin etkin ülke olmasını geciktirmek. Bizim tarihi sorumluluğumuz var. Bu bölgede biz önemli bir emniyet unsuruyuz. Etrafımız ateş çemberi. Suriye’de, Irak’ta otorite yok. Bedelleri ödeyen ülke Türkiye. 3 milyondan fazla mülteci ağırlıyoruz.

Biz bunları yaparken, takdir çok, takviye yok. Sırt sıvazlamakla yetmez. Uluslararası camia sorumluluğunu hatırlamalı. 25 milyar dolar harcamışız, gerekirse o kadar daha harcarız. İstiyoruz ki dünyanın diğer ülkeleri de bu yüke ortak olsun. 700 milyon dolar ancak toplanabilmiş.

“BİZ DAHA TOPA GİRMEDİK”

Anayasa değişikliğinin amacı, siz STK’larsınız biliyorsunuz. Biz daha topa girmedik, söylenenler söylensin, herkes eteğindeki taşı döksün, soruları ortaya koysun, biz de hangisinin doğru olup olmadığını anlatacağız. Sayın Kılıçdaroğlu diyor ki, ‘Dayatma ile anayasa olmaz’ diyor. Bu Meclis’i yok saymaktır. Anayasa değişikliği dayatmadır demek, siyaseti, milli iradeyi inkar etmek demektir. Talihsiz bir beyanattır. Biz Meclis’te anayasa falan yapmadık, biz anayasa değişikliğini millete götürecek altyapıyı hazırladık. Demokrasiyi sindireceksin kardeşim. Günü gelir millet de sizi yok sayar.

Bu yaptığımız değişiklik iradeyi, yetkiyi, sorumluluğu doğrudan ülkeyi yönetecek olanlara vermesidir. Hükümeti doğrudan seçiyorsunuz. İşi vekillere bırakmadan kendiniz hallediyorsunuz. Sistemi vatandaş inşa ediyor, teslim ediyor, iki sandık arasında 5 yıl. Cumhurbaşkanlığının sorumsuzluğu kalkıyor, yargılanmasının yolu açılıyor. Nerede sınırsız yetki, sıfır sorumluluk. Bunların hepsi çaresizliktir.

Bu hükümet normal şartlarda Türkiye’de güçlü iktidarlar olsaydı, bugüne kadar gelecek hükümet sayısı 65 olmayacaktı. 2017’den 1923’ü çıkar böl 4’e kaç çıkıyor? 24 hükümet. Şimdi 65’teyiz. Normalde 65’inci hükümet ne zaman kurulacaktı biliyor musunuz, 2183 yılında. ABD 228 yıl olmuş sistemi kuralı 45’inci başkan geliyor. 14-15 aylık bir hükümet ne yapabilir?