Ana sayfa Gündem ‘Bir bakanın adının uluslararası bazı yasa ve ahlak dışı uygulamalara karıştığı yönünde...

‘Bir bakanın adının uluslararası bazı yasa ve ahlak dışı uygulamalara karıştığı yönünde haberler geliyor’

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir bakanın adının bazı uluslarası yasa dışı, ahlak dışı uygulamalara karıştığı yönünde haberler aldıklarını ifade etti. Kılıçdaroğlu, "Dikkatle izliyoruz" dedi.

PAYLAŞ

Partisinin grup toplantısına Bülent Ecevit’i anarak başlayan CHP lideri, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ABD Başkanı Donald Trump tarafından gönderilen mektuba yanıt vermediği gerekçesiyle bir kez daha eleştirdi. Kılıçdaroğlu, “Amerikan Büyükelçisi’ni çağıracaksın, biz bu mektubu asla arşivlerimizde tutmak istemiyoruz diyerek vereceksin. Buna cesaret edemezsen Amerika’daki Türk Büyükelçisi’ne vereceksin” diye konuştu.

Trump mektubunda ne demişti?
ABD Başkanı Donald Trump’ın 9 Ekim’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği savunulan bir mektup ortaya çıkmıştı. Söz konusu mektupta Trump, Erdoğan’a hitaben “Sen binlerce kişinin katledilmesinden, ben de Türk ekonomisinin yok edilmesinden sorumlu olmak istemem. Sert bir adam olma. Aptal olma. Seni daha sonra arayacağım” ifadelerini kullanmıştı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Eren Erdem aramızda. 490 gün hapiste kaldı ama bugünkü düzende yadırganacak bir şey değil .Yargı bağımsız değil, ülkede demokrasi yok. Her türlü baskı var, gizli tanıklarla istedikleri kişiyi tutuklayabiliyorlar, beyefendinin arzusuna göre de serbest bırakıyorlar. Bütün bunlara rağmen adaleti sağlamak için mücadelemizi vereceğiz.”

Kayyım tepkisi: Demokrasiyi bizim gibi düşünmeyenler için de savunmak zorundayız

“Bir insan farklı düşünüyor diye hapse atılıyorsa demokrasi yok demektir. Osman Kavala 735 gündür cezaevinde. Onun da özgürlüğüne kavuşmasını istiyoruz. Biz bizim gibi düşünmeyenlerin de haklarını savunuyoruz. Farklı anlayışlarımız olabilir ama hep birlikte bu ülkenin çıkarları için çalışıyoruz. Kayyum atamalarını bu bağlamda eleştirdik. Seçime giriyorlar, kazanıyorlar ve kayyum atayarak görevden alıyorlar. Niçin? Hâkim var, suçluysam mahkemeye verirsin. Hangi gerekçeyle kayyum atıyorsun. Bilmemiz lazım. AKP’li belediye başkanı görevden alındığında da eleştirdik, bu demokrasiye darbedir dedik. Balıkesir, Bursa’da aynı şeyleri söyledik. Demokrasi hepimizin ortak paydası olmak zorundadır. Demokrasiyi yürütmek, eşit yurttaş olarak haklarımıza sahip çıkmak hepimizin ortak görevi olmak zorundadır. Yerlerine kayyum atanan belediye başkanlarının kelepçelenip 10 saat bekletilmeleri doğru değildir. Farklı düşüncelerdeyiz ama ben de demokrasiyi istiyorum, onlar da istemek zorundalar, ben de vatanımı seviyorum, onlar da sevmek zorundalar. Demokrasiyi bizim gibi düşünmeyenler için de savunmak zorundayız.

RTÜK tepkisi: Aynı iddiaları sürdüreceğiz!

“RTÜK diye bir kuruluşumuz var. Dünyanın parası var, çok büyük imkanları var. Aldıkları aylık olağanüstü. Her partiden üye seçildi bizden de iki tane var. Biri Faruk Bildirici. Gönderdik. Fakat gitti baktı ki RTÜK Başkanı yasalara aykırı gelir sağlıyor. ve dolayısıyla bunun doğru olmadığın atandığı yönetim kurullarından istifa etmesi gerektiğini söyledi. Bunu seslendirdi bir yolsuzluk olayını dillendirdi. Bunun için sen misin dediler oturuyor 6 kişi RTÜK üyeliğini düşürüyorlar. Parlamentonun üzerinde gücü görüyor musunuz? Kendi kendilerini çalıp oynuyorlar. Sanıyorlar ki biz bundan vazgeçeceğiz. Sanıyorlar ki bundan sonra gelenler de aynı iddiaları sürdürmeyecekler. ”

“Kendi görev alanıyla ilgili olan bir yere yönetici olarak atanamaz. Bu zat TÜRKSAT Yönetim Kurulu üyeliğine atanıyor. Yayım iletim yetkisi bulunan ve 06118 sicil numarasıyla kayıtlı bir platform. Doğrudan RTÜK’le ilişkili. Ahlaksızca para alıyor buradan. Orada tarife belirleyip RTÜK’e gelip bunu uyguluyor. Kendisini uyardık, buradan istifa et dedik. Arpalık kadar kuruluş var, git oralardan paranı al.”

Adil Öksüz tepkisi: Devlet nefes aldığını bile takip etmiştir

“Adil Öksüz’e kelepçe takılmıyor. Onun kim olduğunu herkes biliyor orada ama özel muamele ediliyor.Adil Öksüz’ün CPS cihazı var. Onu Adil Öksüz nereden buldu, hangi kamu grubu bunu ona verdi? Defalarca sordum. Adil Öksüz’ün ifadesi dahi alınmadı. Sıra Adil Öksüz’e gelindiğinde sırayı kesiyorlar. O kalıyor. Öksüz’ü defalarca dile getirdim. Adil Öksüz’ün kayınpederini buldular herkesi buldular onu bulamadılar. Bulmak istemediler. Onun için 15 Temmuz darbe girişimi aydınlanmış değildir. Adil Öksüz yakalanmadan da aydınlanamaz. Soruşturma açıldı demişlerdi, külahım anlatın demiştim, külahıma anlattılar. Adil Öksüz’ün kaçıranlar şimdi dışarıda. Hava Harp Okulu öğrencileri hangi gerekçeyle içeride? Bu mudur adalet? Binali Yıldırım geldiğinde kendisine söyledim, siz Adil Öksüz’ün kim olduğunu merak ediyorsanız o CPS cihazlarını kim getirdi bu ülkeye ona bakacaksınız, o zaman bütün bu olayları çözersiniz dedim. Başbakanlık müşaviri Adil Öksüz’le görüşmeye gidiyor, Erdoğan’a bilgi vermek için. 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili çok soru var. Bizim muhalefet şerhimiz olduğu için 15 Temmuz Araştırma Komisyonu raporları yayımlanmıyor. Adım gibi eminim devletin kurumları onun nefes aldığını dahi takip etmiştir. Neden yakalanmadı?”

“Borcunu ödeyemeyen on binlerce çiftçi var”

“Çiftçi üretecek banka tepesinde, icra ile mücadele ediyor. Bugün borcunu ödeyemeyen on binlerce çiftçi var.”

“Yurt dışından patates, mısır, buğday getiren, et ithal edilen adama oy mu verilir! Ayrıca senin hakkın var. Parlamento kanun çıkarmış. Milli gelirin yüzde biri oranında çiftçiye teşvik verilir diyor. Verilmiyor bu para. 2020 bütçesi geldi, normalde olması gereken destek 48 milyar 700 milyon lira. Bütçeye konulan ödenek 22 milyar lira. Çiftçinin hakkı olup da ödenmeyen para 26 milyar lira. Neden hakkını istemiyor, hakkına sahip çıkmıyorsun? Sen hakkına sahip çıkmadıkça ensene vurup ağzındakini alırlar. Mücadele edeceksin! Sandığa gideceksin dersini vereceksin!”

Albayrak tepkisi: Görevinden ayrılmaz, çünkü parayı seviyor

“İşsizlik! Cumhuriyet tarihinin en büyük işsizliğiyle karşı karşıyayız. En büyük ekonomik kriziyle karşı karşıyayız. Sosyete damat açıklama yapıyor; istihdam seferberliği 2019 tanıtım toplantısı. belirlediğimiz stratejiler doğrultusunda çalışmalarımıza başladık. 2019 yılında 2.5 milyon kişiye iş bulacağız. Bugün Türkiye istihdam alanında devrimi yaşıyor. 26 Şubat 2019’da istihdam alanında devrimi yaşadığımız bir günü yaşıyormuşuz.’Geldik ekim ayına geniş tanımlı işsiz sayımız 8 milyon 112 bin kişiyi buldu. Normal demokrasilerde sosyete damadın istifa etmesi gerekiyordu. Ayrılır mı görevinden? Asla. Çünkü parayı seviyor.”

Kılıçdaroğlu’ndan enflasyon tepkisi

“Yeni rakamlar açıklandı. Bir de sosyete damadın bürokraside arkadaşları var. Yıllık enflasyon rakamı 8.55. Ben inanmıyorum ama emekli, esnaf inanır mı bilmiyorum. Ama ben inanmıyorum. vergi cezalarında enflasyon rakamı 22.58. Zam geliyor, enflasyon düşüyor. Dünayda yeni bir model geliştirdik herhalde.”

“Eğer önümüzdeki seçimlerde sarayı cezalandırmazsanız mutfak masrafınıza kalan 451 lirayı bile bulamazsınız. Çünkü sizden tasarruf yapıyorlar. Bakın yen, ihalelere dolar bazında çıkıyorlar. Senin sorunun onların gündeminde yok. Beyefendinin aylığı 81 bin 250 liraya çıktı. Beyefendi geçinemiyor bu parayla. Üstelik doğalgaz, elektrik parası yok. Mutfak masrafı yok. Onun faturasını da sen ödüyorsun. 3 Y ile mücadele eden bir AK Parti vardı, doğru. Ben bu mücadeleyi yapacağım diyordu, demokrasiyi savunuyordu. Böyle bir iktidar yok artık. AK Parti iktidarı yok, saray iktidarı var. Saray iktidarı, bir zümre, kibir, firavun iktidarıdır. Kendi topraklarına çizmeli galoşla basandan korkacaksınız. O kibir firavun kibridir.”

“Neden saray iktidarı diyorum? Devlet bir tarafa itilmiş vaziyette. Dışişleri bakanlığı bir tarafa itilmiş vaziyette. Cumhuriyet tarihinin en büyük bunalımını yaşıyorsak ekonomide, dış politikada, demokraside bu ülkede bir parti iktidarının olmadığını, saray iktidarının olduğunu hepimizin kabul etmesi lazım. Saray iktidarı liyakate önem vermez. Çünkü bir kişi var. Ne liyakati. Her şeyi ben biliyorum diyor. Yarın ameliyata girerse, şunu bunu yaparsa hiç şaşırmayın. Bunların tamamı bir kişiden soruluyor. O bir kişi liyakat dediğimiz kavramı bir tarafa atmış vaziyette.

“Ona göre büyükelçiler vardır. Örneğin ayakkabı kutusunda rüşvet alan kişiyi büyükelçi tayin edebilirsiniz. Örneğin hayatında dış politikada bir yazı yamayan bir kişiyi bir başka ülkeye büyükelçi atayabilirsiniz. Niçin? Tek adam böyle istiyor. Şimdi yeni bir şey daha geldi, bir bakanın adının bazı uluslararası yasa dışı uygulamalara, ahlak dışı uygulamalara karıştığı yönünde haberler geliyor. Bunları dikkatle izliyoruz.”

7 madde ile Suriye’deki stratejik hatalar

Suriye’de stratejik hatalar yaptılar. 7 madde halinde sizinle paylaşmak istiyorum;

1- Suriye’nin uluslararası konusu yeteri kadar bilinip değerlendirilmemiştir. Ak Parti dış politika icraatlarında Dışişleri Bakanlığı’nı devredışı bırakmıştır. Bu süreç Türkiye’nin orta Doğu’da maceracı politikaya sürüklenmesinin sebebidir.

2- Emperyal güçlerin taşeronluğuna soyunmak. Türkiye Suriye’ye demokrasi getireceğiz diyerek emperyal güçlerin taşeronluğuna soyunmuştur. Örneğin Türkiye üzerinden Suriye’ye silah sokulmuştur.

3- Türkiye üzerinden teröristleri Suriye’ye göndermek.

5- Suriye’de Türkiye’ye ait vatan toprağını IŞİD’e teslim etmek. Süleyman Şah Türbesi terör örgütünden kaçırılmıştır.

6- IŞİD terörüyle mücadele etmek ve Suriye’nin toprak bütünlüğünü sağlamakta hata yapıldı.

7- Haklı iken haksız duruma düşürülmek. Türkiye’nin terörle mücadelesine en büyük zararı AK Parti iktidarı ve onun genel başkanı vermektedir. Operasyonu Türkiye’nin güvenliği için yapıldığını anlatmak yerine bir fetih söylemiyle konuşmuştur. Bu inandırıcılığımıza büyük ölçüde zarar vermiştir.

“Erdoğan’ın açıklaması şu; giderken mektubu götürecek. Hani atmıştınız! Sen mektup taşıyıcısı mısın kardeşim ya. O mektup sana nasıl geldi? Sen mektup için iki satır yazı yapmaya cesaret edemiyorsun. Rıza Zarrab kadar Türk milletinin şanını düşünmüyorsun. Onun için nota veriyorsun. Amerikan Büyükelçisini çağıracaksın, biz bu mektubu asla arşivlerimizde tutmak istemiyoruz diyerek vereceksin. Buradaki büyükelçiye vermeye cesaret edemezsen Amerika’daki Türk büyükelçisine vereceksin.”

“Mal varlığı ile araştırma yapacağız dedik, paniğe kapıldı. Şunu söyleyeceksin; Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanının mal varlığını araştırmazsanız namersiniz diyeceksiniz. Benim ailemin yurt dışında beş kuruş parası yoktur diyeceksin. Eğer verilecek hesabınız varsa bunları söyleyemezsin. Biz niye söyleyebiliyoruz, çünkü alnızmız açıktır.”