Ana sayfa Politika “Bir kişiyi kandırdığınız takdirde ülkeyi 24 saat içerisinde ele geçirmiş olursunuz”

“Bir kişiyi kandırdığınız takdirde ülkeyi 24 saat içerisinde ele geçirmiş olursunuz”

PAYLAŞ

Burdur ve Isparta’daki referandum çalışmalarının dönüşünde uçakta BirGün’e konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Bu sistemi kimin istediğini, önerdiğini bilmiyorum. Ancak bir ülkeyi ele geçirmek istiyorsanız bundan daha iyi bir fırsat olmaz. Öyle 30-35 yıl uğraşmanıza gerek yok. Bir kişiyi ikna ettiğiniz ya da kandırdığınız takdirde ülkeyi 24 saat içerisinde ele geçirmiş olursunuz.” dedi.

CHP liderinin değerlendirmelerinden satır başları şöyle:

“Bu sistemi kimin istediğini, önerdiğini bilmiyorum. Ancak bir ülkeyi ele geçirmek istiyorsanız bundan daha iyi bir fırsat olmaz. Öyle 30-35 yıl uğraşmanıza gerek yok. Bir kişiyi ikna ettiğiniz ya da kandırdığınız takdirde ülkeyi 24 saat içerisinde ele geçirmiş olursunuz. Bu yetkileri veriyorsunuz bir kişiye. Bir kişiye bu kadar yetki vermek yazıktır, günahtır. Bir kişiye dünyanın yetkisini veriyorsunuz. Ülkenin geleceği 1 kişiye teslim edilemez, 80 milyon bir kişiye emanet edilemez. Bir kişiyi kandırdığınız, ikna ettiğiniz zaman Türkiye Cumhuriyeti’ni en geç 24 saat içinde ele geçirmiş olursunuz.

KAÇ TANE BAŞKAN YARDIMCISI OLACAK YAZILI DEĞİL

Kaç tane başkan yardımcısı olacak? 10 tane mi, 20 tane mi, 50 tane mi, 100 tane mi, 1000 tanemi? Belli değil. Diyorlar ki ‘1, 2, bilemedin 3 olacak’. Nerede yazıyor? Nerede yazılı? 18 madde içinde yok. Anayasada ne 1, ne 2, ne 3, ne 5, ne de 1000 tane başkan yardımcısı olacak diye hiç sayı yer almıyor. Her şey belirsiz, bir kişinin keyfine, arzusuna bağlı. 1 kişi istediği kadar başkan yardımcısı tayin edebilecek, ister 50, ister 500, ister 1000. Başkanın takdirine bağlı, kaç tane isterse ve kimi isterse o kadar atayacak. İsterse kendi partisinin il başkanlarını başkan yardımcısı olarak atayacak. Engel var mı? Yok.

AFGANİSTAN’DA BİLE SAYI BELLİ

ABD’de de Afganistan’da da seçilecek başkan yardımcısı sayısı belli. ABD’de bir başkan yardımcısı var. Afganistan’da iki başkan yardımcısı vardır üçüncüye kimse izin vermez. Türkiye’de sınır yok. 18 madde var gösterin. ‘Bugünkü başkan atamaz.’ Yarın başka bir başkan gelir o zaman atar. Aynı şekilde bakan sayısı da belirsiz. 30 mu, 50 mi, 100 mü? Bir kişi keyfe keder bir şekilde bakan atayacak.