Ana sayfa Editörden Bir ‘Yetmez ama Evet’çinin itirafları

Bir ‘Yetmez ama Evet’çinin itirafları

PAYLAŞ

Yazısında, demokratikleşme adımlarına karşı yeniden “Yetmez ama Evet” demeye hazır olduğunu söyleyen Paçal, bu yöndeki tartışmalar nedeniyle Murat Belge’nin hedef tahtasına oturtulmasına da tepki gösterdi.  İşte o yazının bir bölümü:

2010 anayasa referandumunda “yetmez ama evet” diyenler geniş bir siyasi, fikirsel ve toplumsal çeşitliliği temsil ediyor olsa da, işin faturası liberallere ve özellikle liberal yazar çizer taifesine kesiliyor.

Bunların içinde pek çok akademisyen, edebiyatçı ve daha bir sürü memleket münevveri olan eşraftan zat-ı muhteremler bulunmakta. Öne çıkan isimlerin başında Murat Belge, Ahmet ve Mehmet Altan gibi isimler geliyor.

Hele son günlerde Murat Belge, sağlı sollu aldığı yazı darbeleriyle abandone edilmek isteniyorsa da Murat hoca evvel Allah buna karşı basiretli bir biçimde yazı yazıyor ve sualler dahilinde yerinde cevaplar veriyor.

Yalnız durum bununla sınırlı değil; konu “bendimi yırtar aşarım” moduna girerek, adeta bir siyasi veriştirme ve linç meselesi boyutlarına kadar getirilmiş durumda.

Ve bu durumda soru şu; ‘’ne yapmak ve nereye varılmak istenmektedir?’’

İnanın, durum böyle tırmandırılmasa, eskiden olduğu gibi masa başı dost sohbetler seviyesinde ve tadında bırakılsaydı, oturup yazmayı hiç düşünmezdim.

Ama baktım ki konu dallanmış budaklanmış, ‘’Eh, bir yetmez ama evet’çi olarak bir köşede olan bitenleri seyretmek olmaz’’ dedim ve yazının başına oturdum.

Öncelikle bu ‘’yetmez ama evet’’ ifadesi, yerine “cuk oturmuş” derler ya tam da öyle bir ifade oldu. Bildiğim kadarıyla, DSİP içindeki arkadaşların bulduğu bir  tanımdı. İfade ‘’hayır’’ ve ‘’evet’’ blokları arasında kendine bir yer açarak hem bir uyarı anlamı ve hem de bir kerhen destek anlamını içeriyor, diğer yandan ise bir tartışma ve arayışın devam ettirilmesi gereğini vurguluyordu.

Şimdi gelelim şu referandumda neden bu tavrı aldığıma…

Yazının tamamını okumak için tıklayınız