Ana sayfa Editörden “Birleşik Arap Emirlikleri’nde ‘Türkiye’yi boykot’ kampanyası başlatılıyor”

“Birleşik Arap Emirlikleri’nde ‘Türkiye’yi boykot’ kampanyası başlatılıyor”

PAYLAŞ

Türkiye’nin çoğu İslam ülkesiyle sorun yaşadığını söyleyen Habertürk yazarı Fatih Altaylı, en sert Türkiye karşıtlığını ise Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yaptığını yazdı. Katar krizi sonrası BAE’nin Türkiye’yi boykot kampanyası başlattığını ve bunu siyasi olarak değil iş dünyası olarak örgütlediğini söyleyen Altaylı yazısında, “İslam âleminin en sevilen ülkesi ve lideri olma yolunda çıktığımız yolculukta vardığımız nokta bu” ifadelerini kullandı.

Fatih Altaylı’nın yazısını şu şekilde:

Birleşik Arap Emirlikleri’nde yeni bir kampanya başlatılıyor. “Türkiye’yi boykot” kampanyası. Bunu da siyasi olarak değil iş dünyası olarak örgütlüyorlar.
Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı işadamları, ülkelerinde “Katar’a destek veren Türkiye’yi boykot” edin çağrıları yapmaya başladı. Türk mallarının alınmamasını, Türk işadamlarıyla iş yapılmamasını ve bu ülkelerdeki Türk firmalarının ülke dışına çıkarılmasını istiyorlar. Bunun sadece BAE ile sınırlı kalmaması ve tüm Körfez ülkelerine yayılması çağrısını yapıyorlar.

İslam âleminin en sevilen ülkesi ve lideri olma yolunda çıktığımız yolculukta vardığımız nokta bu. Bu noktada bizim hatalarımız kadar, bu söylemi çok güçlü şekilde haykırmamızın yarattığı rahatsızlıktan ötürü önümüze döşenen mayınlar da etkili oldu. Bazı şeyleri söylemeden yapmak gerektiğini anlamışızdır umarım. Çünkü bağıra bağıra yapmaya kalkıştığınız zaman yaptırmamak için her şeyi yapıyorlar.

Yazının tamamı için…