Ana sayfa Dünya Bitcoin madencilik şirketi, on milyonlarca dolar borçla birlikte battı

Bitcoin madencilik şirketi, on milyonlarca dolar borçla birlikte battı

ABD merkezli Bitcoin madencilik şirketi Giga Watt'ın on milyonlarca dolar borçla birlikte iflas başvurusunda bulunduğu ortaya çıktı.

PAYLAŞ

ABD merkezli Bitcoin madencilik şirketi Giga Watt, alacaklılara ödenmesi gereken milyonlarca borçla birlikte iflas ettiğini ilan etti.

Şirket, Pazartesi günü Washington Doğu Bölgesi’ndeki bir mahkemede iflas kanunun 11. bölümü kapsamında iflas başvurusunda bulundu.

Mahkeme belgelerinde şirketin 70 milyon dolar borcu bulunduğu, buna karşın 50 bin dolardan daha az varlığa sahip olduğu belirlendi.

East Wenatchee ve Moses Lake’deki madencilik projelerinin genel müdürü olan yönetici direktör George Turner, başvurunun ofisi aracılığıyla değil, şirketin yönetim kurulu tarafından yapıldığını söyledi.

Şirketin yönetim kurulu sekreteri ve baş koordinatörü Andrey Kuzenny, mahkeme belgelerini Pazartesi günü imzaladı. Hamle, şirketin kripto para piyasasındaki koşullara karşı daha fazla ayakta duramaması ve 22.3 milyon dolar toplanan ICO’da para transferi sahtekarlığı ile yolsuzluk iddialarına dayanarak açılan iki toplu davayla bağlantılı olarak geldi.

Şirketin CEO’su ve kurucusu Dave Carlson, Ağustos ayında şirketten ayrıldı. Eylül ayında şirket personelini 63’ten 16’ya indirdi. Bu arada Carlson’un dünyanın sayılı Bitcoin milyonerlerinden biri olduğu tahmin ediliyor.

2018 yılının Ocak ayında da bir grup davacı, kayıt dışı menkul kıymet teklifinde bulunduğu iddiasıyla Giga Watt’a dava açmıştı. Şirketin 2017 yazında düzenlediği ICO’ya katılan bu davacılar, yatırımlarından hiçbir şey elde edemediklerini ve şirketin verdiği sözleri yerine getirmediğini söylüyorlar. Dava açıldığı sırada yatırımcıların ICO’ya yatırdığı miktar, beş kat değerlenmişti.

Bitcoin’i 5,000 doların altına iten son satış dalgası, kripto para madencilerinin işlerini iyice zorlaştırdı. Giga Watt bunun son örneği. Şirketin başka sorunları da olsa piyasadaki çöküş hali, bunları yönetilemez hale getirdi.