Ana sayfa Medya “Biz Ekrem Dumanlı ile tartışırken, Erdoğan 25. yıl pastası kesiyordu”

“Biz Ekrem Dumanlı ile tartışırken, Erdoğan 25. yıl pastası kesiyordu”

PAYLAŞ

Can Dündar, Cumhuriyet Gazetesi yazar ve yöneticilerinin tutuklu olduğu davaya ilişkin hazırlanan iddianamede, kendisi hakkında eski Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, eski Cumhuriyet Savcısı Muammer Akkaş ve eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu ile iletişim kaydı bulunduğu suçlamalarına cevap verdi.

Ekrem Dumanlı ile görüşmesinde, Rusya’da Fethullah Gülen’e ait okullarda çalışan öğretim üyelerinin CIA üyesi oldukları yolundaki iddiaya yer verdiği haberden dolayı tartıştklarını ifade eden Dündar, Periscope’ta yaptığı canlı yayında şunları söyledi:

“Ekrem Dumanlı ile konuştuk mu? Evet. O zaman yazdığım gazetede bir geniş haber hazırladım. Hazırladığım haber, Fethullah Gülen’e ait Rusya’daki okullarda çalışanların CIA üyesi oldukları iddiasıydı. Bu okullar o nedenle kapatılmıştı. Ekrem Dumanlı çok büyük tepki gösterdi. Yalancılıkla suçladı beni. Karşılıklı davalaştık. O Gülen’i savunuyordu. Sonra neden “Özür dilemedi” diye sordu. O telefon görüşmesi, davada yer verildi. 2011’de oldu bu. Biz 2011’de Ekrem Dumanlı ile bu tartışmayı yaparken hükümet ne yapıyordu? Recep Tayyip Erdoğan, Ekrem Dumanlı ile 25. yıl pastası kesiyordu. Keşke o videoyu bulsanız da izleseniz”

“Halk TV’de anlattım”

Hüseyin Avni Mutlu ile de 15 Haziran 2013 gecesi Gezi eylemleri sırasında görüştüğünü ifade eden Dündar, “Valiyi eleştiren benim, şimdi vali ile görüşme yaptığım için suçlanıyorum. Nitekim o dönem yayınlanan haberde de görüşmeyi Halk Tv’de anlattığım yazıyor” dedi.

“Beni dinleyen savcıyla iş birliği yapmakla suçlanıyorum”

Dündar, eski savcı Muammer Akkaş’ın kendisi ile Cumhuriyet yazarı Ahmet İnsel’i ‘terör örgütü üyeliği’ iddiasıyla dinlediğini hatırlatarak “Şimdi bizim telefonlarımızı dinleyen savcılarla iş birliği yapmakla suçlanıyoruz. O savcıları devletin içine bu hükümet yerleştirdi” ifadesini kullandı.