Ana sayfa Gündem ”Biz göreve gelmeden Maliye’den gelen 980 milyon lira 1 haftada harcanmış”

”Biz göreve gelmeden Maliye’den gelen 980 milyon lira 1 haftada harcanmış”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, önceki yönetimin, belediyenin gelirlerini artırmak yerine israfa ağırlık verdiğini anlattı.

PAYLAŞ

Ekrem İmamoğlu’nun başkanlığını yaptığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında ‘rakam’ polemiği yaşandı. Mayıs ayında katıldığı bir iftar programında İmamoğlu hakkında ‘Pontus’ imasında bulunan AKP Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, “Sayın Başkan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bütün rakamları size takdim edeceğim” diyerek AKP döneminde İBB’de yapılanların bilanço raporunu Ekrem İmamoğlu’na verdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise Göksu’nun sözleri üzerine, “Mali anlamda doğru rakamlardan mı söz ediyorsunuz bilmiyorum ama revize edilmiş halini ben de size vereceğim” yanıtını verdi.

Göksu’nun “İstanbul’u emanet ediyoruz” ifadeleri de meclis toplantısında tartışma konusu oldu. CHP Grup Başkan Vekili Doğan Subaşı, Göksu’ya “Kimse kimseye bir şey emanet etmiyor, emaneti millet verir, millet alır” ifadelerini kullandı.

Göksu’nun yanıtı ise “Emanet emin insanlara tevdi edilir, neden emanet ifadesinden rahatsız oldunuz?” oldu.

İmamoğlu ise “Emin kişi göndermesi yaparak ne demek istediğinizi anladım. 23 Haziran size bu konuda güzel bir ders verdi. Emanet sahibine erişmiştir, herkes işine ve görevine bakmalıdır” sözleriyle tartışmaya dahil oldu.

AK Parti Grup Sözcüsü Faruk Gökkuş’un, “Meclis gündemini ve toplantı günlerini meclis belirler” demesi üzerine tartışma çıktı. İmamoğlu ise bu yetkinin meclise ait olmadığını söyledi.

İmamoğlu’nun dakikalar süren tartışmayı sonlandırmak istemesi üzerine Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu, “Ne konuşacağımıza siz mi karar vereceksiniz?” dedi. İmamoğlu Göksu’ya, “Ben karar veriyorum tabii, meclis başkanıyım ben” diyerek yanıt verdi.

İmamoğlu: 980 milyon TL’lik nakiti 1 hafta içerisinde kullanıp bitirmişler

Ekrem İmamoğlu, “Nasıl bir Büyükşehir Belediyesi devraldığımı anlatmak istiyorum” diyerek İBB’nin mevcut finansal durumunun raporunu sundu.

Kamu maliyesinin bilinen tüm kurallarının çiğnendiğini ifade eden İmamoğlu israfa örnek olarak; temmuz ayında kullanılacak olan 980 milyon liralık Maliye katkı payının 1 haftada kullanıldığını söyledi

Maliye’den İBB’ye,”ülke tarihinde ilk defa, kendilerinin yönetime gelmeden önce ödendiğini” ifade eden İmamoğlu, 980 milyonun nerelere harcandığını da açıklayacaklarını belirtti.

“Kasada vergi ve maaşlar için para bırakmak gerekirken, belediyeyle iş yapmış kişilerin geçmişe dair borçlarını kapamak öncelenmiştir” diyen İmamoğlu, bütçe açığının yıl sonuna kadar 7,2 milyar liraya ulaşabileceğini söyledi.

2015’ten beri belediye gelirlerinde bir artış olmadığına ancak buna rağmen yatırım yapıldığına değinen İmamoğlu, “Olmayan parayı yatırmışlar, yatırımlar da yavaş ilerleyince, oluşan kur farkı bütçeye ağır gelmiştir; bu yatırım değil, batırımdır” dedi.

İmamoğlu, İBB’deki bütçe açığınının ciddiyetini “İBB şirketleri, kendi maaşlarını bile ödeyemez duruma getirilmişlerdir” sözleriyle ifade etti.

İmamoğlu, mevcuttaki finansal problemlerin çözümü olarak; kredi ihtiyacı olduğunu, gelirlerin artırılması ve tasarruf tedbirlerinin hayata geçirilmesi gerektiğini dile getirdi.

Bir sonraki Meclis oturumu 11 Temmuz saat 13:00’te yapılacak.