Ana sayfa Editörden “Bizim ‘Cumhuriyet Apartmanımız’ da ciddi bir tadilat istiyor”

“Bizim ‘Cumhuriyet Apartmanımız’ da ciddi bir tadilat istiyor”

PAYLAŞ

İnglitere’nin AB’den ayrılma sürecine değinen Yeni Şafak Gazetesi Yazarı Kemal Öztürk, “Avrupa apartmanında bir süredir sıkıntı vardı. Bir gün ani bir sarsıntı oldu ve 3. katta oturan İngiltere, ‘ben bu apartmandan taşınıyorum, burası artık güvenilir değil’ dedi” ifadelerini kullandı. Ardından yazısında referanduma değinen Öztürk, “Bizim ‘Cumhuriyet Apartmanımız’ da ciddi bir tadilat istiyor” dedi. Öztürk çözüm için ise Erdoğan’ın açacağı beyaz sayfayı adres gösterdi.

Kemal Öztürk’ün yazısının ilgili kısmı şöyle:

AB çökerken, ABD tüm dengeleri bozarken, Ortadoğu ve Asya’da jeopolitik değişirken biz ne yapacağız, ne yapmalıyız?

Şurası kesin ki, depremlerde evi sağlam olan ayakta kalır. Bizim evimiz sağlam mı? Bana göre değil. Bizim ‘Cumhuriyet Apartmanımız’ da ciddi bir tadilat istiyor. Ve bu tadilat, önümüzdeki günlerde yapılacak olan referandumla olacak.

Bu değişimi çok önemli bir fırsat olarak görüyorum şahsen. Ülkede bir arada yaşama, kenetlenme ve bir milli birlik oluşturmak için bundan daha iyi bir fırsat olamaz. Yaklaşan sarsıntı için bunu yapmak zorundayız zaten.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni bir beyaz sayfa açarak, herkesi kucaklayacağı bir ülke düşünün. Dünyadaki savrulmayı ve değişimi hesaba katarak yeniden yapılanma ve kurumsallaşmayı da buna eklerseniz, dünyadaki kaostan en karlı çıkan ülke olabiliriz.

Kurumsallaşma sorunu, Anayasa değişikliğinin temelidir. Şu anda da Türkiye’deki devlet kurumlarının hali hiç de iç açıcı değil. Hepsinde bir geri gidiş var. Sanırım bunu Cumhurbaşkanı Erdoğan da görüyor olmalı.

Devleti yeniden yapılandırırken ehliyet ve liyakate dikkat etmezlerse, kurumlar bir süre sonra işlemez hale gelecek. Bu ciddi bir sorun.
Kısacası, dünyadaki büyük sarsıntıdan korkmak yerine, ülkeyi, milleti ve devleti buna hazırlamak gerek. Referandum da bunun için büyük bir fırsat. Haksız mıyım?