Ana sayfa Manşet Blushwood meyvesi gerçekten kanser hücrelerini yok ediyor mu?

Blushwood meyvesi gerçekten kanser hücrelerini yok ediyor mu?

2014 yılından beri yapılan çalışmalar gösterdi ki blushwood meyvesi deneklerde kanser tedavisine cevap veriyor. Şu an test aşamasında olan ilaç Oscar isimli tümör sahibi köpek üzerinde denendi ve Oscar'ın tümörü 15 gün içerisinde yok oldu.

PAYLAŞ

Berghofer Tıbbi Araştırma Merkezi’nden Dr. Glen’in blushwood meyvesi üzerine yaptığı araştırma sonucu bu meyvenin deneklerde kanser hücrelerini yok ettiği ortaya çıktı.

EBC-46 ismi verilen ilaç şu an test aşamasında. 2014 yılından beri üzerinde çalışmalar yapılıyor ve her geçen yıl çok daha iyi sonuçlar elde ediliyor. Dr. Glen araştırmalarına devam ederken bulgularını da paylaşmayı ihmal etmiyor:

“Preklinik denemelerimizde, ilacı deneklerimize enjekte ettik. Beş dakika içinde enjekte edilen bölgede morarma görüldü. 24 saat içinde ise tümörün yer aldığı bölge tamamen siyahlaştı. Bunun üzerinden birkaç gün geçince bölgede kabuk oluştu. 1.5 hafta içinde kabuk kendiliğinden düştü ve tümör yok oldu.”

Doktorun yaptığı açıklama son derece umut verici. Tümörlü hayvanlar üzerinde denenen ilaç başarılı sonuçlar veriyor, elde edilen başarı oranı ise %70.

Oscar isimli köpek bu deneklerden sadece biri. Yüzünde tümör olan Oscar, bluswood meyvesinden üretilen ilaçla tedavi edildi. Oscar’ın fotoğraftaki halini görüyoruz. 15 gün sonra tümörlü bölgenin temizlendiği dikkatlerden kaçmıyor.

Glenn Boyle açıklamalarına şu şekilde devam ediyor: “Günümüzde kanser hastalarına genelde kemoterapi tedavisi uygulanıyor. Uygulanamayan kişiler de var. Bu kişilere belki de EBC-46 yardımcı olabilir. Mesela kemoterapiyi kaldıramayacak olan yaşlılarda ilaç denenebilir.”

Berghofer Tıbbi Araştırma Merkezi’nin internet sitesinde EBC-46’nın farelerde, köpeklerde ve atlarda test edildiği ve başarılı sonuçlar elde edildiği yazıyor.

Henüz sadece hayvanlarda denenen laboratuvar testlerinde, deneye tabi tutulan tümörlü hayvanların %70’inde başarılı sonuçlar elde edilip tümörlerin yok edildiği belirtiliyor.

Ancak bu ürün çeşitli nedenlerden dolayı henüz insanlarda denenmemiş. Bu nedenle araştırmacılar konuyla alakalı henüz kesin bir şey söylemiyorlar.