Ana sayfa Sürmanşet BM’den Nuriye ve Semih için ‘acil çağrı mektubu’

BM’den Nuriye ve Semih için ‘acil çağrı mektubu’

PAYLAŞ

Açlık grevlerinin 99’uncu gününde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için Birleşmiş Milletler (BM) Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu Başkan Yardımcısı ve bazı özel raportörler tarafından 1 Haziran 2017 tarihinde Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla Adalet Bakanlığı’na, “Ortak Acil Çağrı mektubu” gönderildi.

Milliyet’ten Gökçer Tahincioğlu’nun haberine göre mektupta Dışişleri Bakanlığı’na iletilmek üzere şu soruların yanıtlanması talep edildi:

“Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın gözaltına alınmaları ve tutuklanmalarına dayanak teşkil eden yasal gerekçeler ile gözaltı ve cezaevinde sağlık hizmetlerine erişimleri ve zorla beslenmeye tabi tutulup tutulmadıkları,

Sultan Özakça (Özakça’nın açlık grevine başlayan annesi) ile Esra Özakça’nın (Özakça’nın açlık grevindeki eşi) gözaltına alınmaları ile ilgili yasal gerekçelerin bilgi notu şeklinde hazırlanarak en geç 12 Haziran’a kadar gönderilmesi.”

“Çok ivedi” başlıklı not uyarınca hazırlanan bilgiler, Adalet Bakanlığı kanalıyla Dışişleri Bakanlığı’na gönderildi. Bakanlık, bu aşamadan sonra BM’ye yanıtları iletecek ve iddialara yanıt verecek. BM Keyfi Gözaltı Çalışma Grubu da yanıtları inceledikten sonra Gülmen ve Özakça ile ilgili çağrı yapılması ya da karar alınmasını değerlendirecek.

Nuriye ve Semih’in durumu kritik

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumu her geçen dakika daha da kritikleşiyor.

Yüksel Caddesi direnişçisi Esra Özakça’nın kişisel Twitter hesabından duyurduğuna göre, Nuriye Gülmen 46 kiloya kadar düştü. Gülmen, açlık grevi eylemine başladığında 58 kiloydu.

Gülmen’in kol ve bacaklarda iğne batması hissi olduğu belirtilirken, çok ciddi gaz sıkışması ve bunun verdiği sancı olduğu da aktarıldı.

Gülmen’in nabzının düzensizleştiği bilgisini de veren Esra Özakça, nabzın dakikada 44-47 seyrinde olduğunu açıkladı.