Ana sayfa Gündem BM’den salgın sonrası artan kadına şiddeti önleme çağrısı

BM’den salgın sonrası artan kadına şiddeti önleme çağrısı

BM Genel Sekreteri Guterres, Covid-19 salgının neden olduğu ekonomik ve sosyal sorunlar ile kısıtlamaların, dünya genelinde kadına yönelik şiddeti arttırdığını belirtti.

PAYLAŞ

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yeni tip koronavirüs (Covid-19) karantinası altında bazı ülkelerde artan kadına şiddetin önlenmesi çağrısı yaptı.

Antonio Guterres yazılı açıklama yaparak, Covid-19 salgının neden olduğu ekonomik ve sosyal sorunlar ile kısıtlamaların dünya genelinde aile içi şiddeti de arttırdığı belirtti.

Son birkaç haftada karantina yüzünden bazı ülkelerde şiddete maruz kalan ve yardım isteyen kadınların sayısının iki katına çıktığını kaydeden Guterres, hükümetlere bu süreçte kadına yönelik şiddetin önlenmesi çağrısında bulundu.

Şiddete maruz kalan kadınların sığınabilecekleri barınakların açık kalması gerektiğini belirten Guterres, şiddet yanlısı istismarcıların ise cezalandırılması için yargı sistemlerinin çalışması gerektiğini vurguladı.

KADINA ŞİDDETİN ARTTIĞI ÜLKELER ARASINDA TÜRKİYE DE ARALARINDA

BM verilerine göre ise son birkaç haftada ABD, Hindistan, Güney Afrika, Fransa, Türkiye ve Avustralya’da aile içi ve kadına şiddet vakaları arttığı bildirildi.