Ana sayfa Logo Altı Bodrumlarda öldürülen 28 kişinin dosyasına da takipsizlik

Bodrumlarda öldürülen 28 kişinin dosyasına da takipsizlik

PAYLAŞ

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 tarihinde ilan edilen ve 78 gün devam eden sokağa çıkma yasağı sırasında binaların bodrum katlarında yakılarak öldürülen 150’ye yakın kişi için Cumhuriyet Başsavcılığı’na yapılan suç duyuruları takipsizlik ile sonuçlanıyor.

Ailelerin avukatlar aracılığıyla yaptığı suç duyurularına takipsizlik gerekçesi ise, “Olayda hukuka uygun sebeplerin mevcut olduğu anlaşıldığından” sözleriyle açıklandı. Savcılık, her 3 bodrumda öldürülen 28 kişinin “örgüt üyesi” olduklarını ileri sürerek, operasyona katılan güvenlik güçlerinin Türk Ceza Kanunu’nun 25. maddesinde düzenlenen “meşru müdafaa” temelinde hareket ettiklerini savundu. Öte yandan “meşru müdafaa” sınırının aşıldığına dair herhangi bir delil tespit edilmediği de kararda yer aldı.

Daha önceki 3 takipsizlik kararında olduğu gibi sokağa çıkma yasağının ardından ifadelerinin alındığı belirtilen Gümüş, Asya, İskender, Pamuk ve Vatan adlı gizli tanık ifadelerine dayanarak 28 kişinin “örgüt üyesi” oldukları kanaatine vardığı belirtildi.

Dihaber’in aktardığı habere göre, takipsizlik kararına itiraz eden ailelerin avukatları ise, verilen karar ile hükümetin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) nezdindeki yükümlülüklerine aykırı hareket ettiğini vurguladı. Müvekkillerinin, Anayasa Mahkemesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile güvence altına alınan yaşam hakkının ihlaline yönelik etkili soruşturma yürütme yükümlülüğünün, verilen karar ile ihlal edildiğini aktaran avukatlar, bir üst mahkemeye başvuracaklarını söyledi.

Dosyalarında takipsizlik kararı verilen ve bodrumlarda öldürülen 28 kişinin isimleri şöyle: Kenan Adıgüzel, Ekrem Sevilgen, Mehmet Benzer, Ahmet Zırığ, Nursel Dalmış, Yılmaz Geçim, Metin Karane, Tahir Akdoğan, Serdar Özbek, Hasan Tağ, Bişeng Kolanç, Şükrü Coşkun, Mehmet Emin Bayar, Mehmet Özkül, Muhammet Ata Kalaycı, Mesut Karşin, Derya Koç, Edip Arvaz, Abbas Gülbahçe, Erdal Kar, Hüseyin Kayaalp, İbahim Altunkaynak, Ferhat Özlüer, Mehmet Can, Murat Tunç, Aydın Güner, Eda Kutay ve Emrah Ortak.

Geçtiğimiz aylarda birinci bodrumdaki Muharrem Erbek (18), ikinci bodrumdaki Yasemin Çıkmaz (17) ile üçüncü bodrumda Ramazan Biriman’ın (22) yakılarak öldürülmesine ilişkin yapılan suç duyurusuna da “Hukuka uygun” denilerek takipsizlik kararı verilmişti.