Ana sayfa Ekonomi Borçlu çiftçi, Ziraat Bankası önünde kendini yakmaya çalıştı

Borçlu çiftçi, Ziraat Bankası önünde kendini yakmaya çalıştı

Ziraat Bankası önünde bir çiftçi, borçlarını ödeyemediği için bunalıma girdi ve kendini yakmaya çalıştı.

PAYLAŞ

Malatya’nın Doğanşehir ilçesinde çiftçilik yaparak geçimini sağlamaya çalışan Metin Çelik, Ziraat Bankasına olan borçlarını ödeyemedi. Borçlarının ertelenmesini talep eden Çelik, olumusuz yanıt alınca üzerine benzin dökerek kendisini yakmaya çalıştı.

dogansehir.net’ten Eren Aslan’ın haberine göre olay Doğanşehir Yeni Mahalle Ziraat Bankası önünde gerçekleşti.

Doğanşehir de tanınan bir çiftçi olan Metin Çelik borcundan dolayı kendini yakmaya çalıştı. Traktörü ile getirdiği tütünleri Ziraat Bankası önüne döken Metin Çelik “Müdür, sana para. Gel al paranı” diyerek römork içindeki tütünleri Ziraat Bankası önüne attı ve getirdiği benzini üstüne dökerek kendini yakmaya çalıştı.

Bu esnada “Ne dediysem kabul etmedin. Para getir dedin durmadan. ‘Beni kayısıya kadar idare et’ dedim etmedin. Müdür, gel beraber yanalım. Al bu para, al sana para müdür sana para getirdim. Borcumu getirildim. Borcumdan düş, kendimi yakarım. Al sana para müdür yeter yeter. Memleketin en büyük çiftçisiydim aracı oldum” dedi.

Çelik olay yerine gelen polisler tarafından gözaltına alındı. Polis, basın mensuplarının görüntü almasına da engel oldu.

Doğan Grubu bünyesindeki Posta, Fanatik, DHA, Doğan TV, Kanal D, CNN Türk, Hürriyet, YAYSAT ve D Smart’ın 1,1 milyar dolar bedelle Demirören Grubu’na satılmasına ilişkin anlaşma önceki günlerde imzalamıştı.

Doğan’ın satışı konusunda imzalar atıldıktan sonra merak edilen sorulardan biri ise Demirören Grubu’nun satış için ödeyeceği 890 milyon dolar için gerekli mali kaynağı nasıl temin edeceğiydi.

Demirören ödeme konusunda gerekli mali kaynağı Ziraat Bankası’ndan alınan krediyle sağlandı. Kamu bankası olan Ziraat Bankası, 5 Nisan 2018 tarihli 10/10 sayılı yönetim kurulu kararıyla Demirören Medya Grubu’na kredi verilmesine onay vermişti.

Demirören’e verilen kredinin ise çiftçilere kredi vermekle yükümlü Ziraat’ten sağlanması tartışma yaratmıştı.

İneklerine haciz gelen çiftçiden Ziraat Bankası önünde eylem: Alsın sütümüzü devlet, ne yaparsa yapsın