Ana sayfa Editörden Borsa sert düştü, dolar 4 TL’yi aştı

Borsa sert düştü, dolar 4 TL’yi aştı

Piyasalarda risk algısı arttı. Türk Lirası dövize mukabil değer kaybediyor.

PAYLAŞ

Borsa İstanbul (BIST) yüzde 1,78 değer kaybetti, BIST endeksi 114 bin 129 puana geriledi.

Güne yüzde 0,44 düşüşle 115 bin 687 puandan başlayan endeks, kapanış saatlerine doğru yoğunlaşan satışlar sonrasında 114 bin seviyesinin altına indi. Endeks, yüzde 1,78 azalışla günü 114 bin 129,30 puandan tamamladı.

DOLAR PSİKOLOJİK EŞİĞİ AŞTI

Dolar ‘psikolojik eşik’ olarak nitelendirilen 4 TL’yi aştı ve 4,0150 seviyesine çıktı.

Euro/dolar paritesinin kısmen değer kaybetmesi sebebiyle euro 4,9394’e geriledi. Dövizdeki artış mart ve nisan ayı enflasyonunu yukarı çekecek. Bu durumun Merkez Bankası’nı faiz artışı kararı almaya zorlayabileceği kaydediliyor.

Hazine’nin iki yıllık borçlanma faizi yüzde 14,30’a yükseldi.

LIBOR FAİZİ YÜKSELDİ, TL’NİN RİSKİ ARTTI

ABD’de dördüncü çeyrek büyümesinin beklentilerin üzerinde açıklanması ardından dolar endeksi kademeli olarak yükseldi ve 89,44 seviyesine geldi.

Gedik Yatırım Algoritmik İşlemler Müdür Yardımcısı Gizmen Nalbantlı, Dünya’ya verdiği mülakatta, “Dünyada faizlerin yükselmesi gelişmekte olan ülke para birimlerini olumsuz etkiliyor. Özellikle LIBOR tarafındaki yükseliş bizim gibi dış finansman ihtiyacı yüksek olan gelişmekte olan ülke piyasaları için risklerin arttığını gösteriyor.

Gösterge tahvil faizi yüzde 14’ün üzerindeki hareketine devam ediyor. Son gelen cari açık ve yüksek enflasyon verileri dışında erken seçim tartışmaları kurdaki yükselişi tetikledi.” değerlendirmesinde bulundu.

Nalbantlı’ya göre Dolar/TL 3,98 seviyesinin üzerinde kalıcı hale gelirse 4,06 TL ve 4,12 TL test edilecek.