Ana sayfa Manşet Bosna Hersek, Ankara’nın iade talebini reddetti

Bosna Hersek, Ankara’nın iade talebini reddetti

Bosna yargısı, Gülen Hareketi mensubu olduğu için iadesi talep edilen Hümeyra Gökçen adlı Türkiye vatandaşının Ankara’ya iadesini reddetti. Kararda, “BM’ye göre ‘Fetö’ isimli bir terör örgütü yok” denildi.

PAYLAŞ

Reuters’in haberine göre Bosna federal temyiz mahkemesi iadeyi reddetme kararını, Ankara’nın talebinden önce Hümeyra Gökçen’in sığınma başvurusu yapmış olmasına dayandırdı. Kararda Gökçen hakkındaki ”fetö” üyesi suçlamasının teyit edilemediği, Birleşmiş Milletler ya da Avrupa Konseyi kararlarında “fetö” adlı bir terör örgütünün yer almadığı ifade edildi. Temyiz kararı kamuoyuna açıklanmazken, mahkeme sorulara yanıt vermedi.

Başka bir kaynak ise Ankara’nın 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra ülkeye gelen daha pek çok vatandaşının iadesini talep ettiğini belirtti.

Bosna, Ankara’nın bu ülkedeki Gülen cemaati mensupları tarafından açılan okullarının kapatılması ve ilgili kişilerin iadesi talebi konusunda henüz cevap vermedi ve somut bir adım atmadı. Başbakan Binali Yıldırım geçen ay gerçekleştirdiği Saraybosna ziyaretinde okullara karşı daha fazla eylem çağrısı yapmıştı.