Ana sayfa Manşet Boydak’lara savcıdan rekor ceza talebi

Boydak’lara savcıdan rekor ceza talebi

‘FETÖ’ soruşturması kapsamında Kayseri'de kurulu İstikbal, Bellona ve Mondi gibi dev markaları bünyesinde barındırdan Boydak Holding’e, Ağustos 2016’da beş kişilik kayyım heyeti atandı.

PAYLAŞ

Daha sonra ise Boydak Holding, soruşturma çerçevesinde, Kayseri 2. Sulh Ceza Mahkemesi kararı ile Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devredildi. Sonrasında ise Boydak’lara ait şirketlerin müsaderesi istenmişti.

Yargılandıkları davada savcı, esas hakkındaki mütalaasını verdi. ‘FETÖ’ soruşturması kapsamında tutuklanan Boydak Holding eski CEO’su Memduh Boydak’ın ‘Silahlı Terör Örgütü Yöneticiliği’nden cezalandırılmasını isteyen savcı, Hacı Boydak dahil aileden 7 kişi için ise ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak’ suçundan toplamda 105 yıl hapis cezası talep etti.

Kayseri’de yapılan ‘FETÖ’ davasında Cumhuriyet Savcısı, Memduh Boydak, Hacı Boydak, Mustafa Boydak, İlyas Boydak, Erol Boydak, Bekir Boydak, Şükrü Boydak ve ailenin damadı Murat Bozdağ hakkında mütalaasını verdi.

Duruşma savcısı mütalaasında Boydak Holding eski CEO’su Memduh Boydak hakkında ‘Silahlı Terör Örgütü Yöneticiliği’ suçundan 15 yıl ile 25 yıl arasında hapis cezası talep etti.

Hacı Boydak, Mustafa Boydak, İlyas Boydak, Erol Boydak, Bekir Boydak, Şükrü Boydak ve Murat Bozdağ hakkında ise ‘Silahlı Terör Örgütüne Üye Olmak’ 6 yıl ile 15 yıl arasında hapis cezası verilmesini istedi.

Savcı mütalaasında, sanıkların Boydak Holding ve bağlı şirketlerinde bulunan hisselerinin ayrı ayrı olmak üzere müsaderesini (bir şeyin mülkiyetinin devlete geçmesiyle sonuçlanan yaptırım) talep etti.