Ana sayfa Yaşam Bozburun’da 2700 yıllık heykel bulundu

Bozburun’da 2700 yıllık heykel bulundu

PAYLAŞ

Marmaris’e bağlı Bozburun Mahallesi açıklarında Arkaik Dönem’e ait ve 2700 yıllık olduğu tespit edilen, 60 santimetre uzunluğunda bir heykel bulundu.

İleri Haber’in haberine göre Kasım 2016’da, Marmaris’e bağlı Bozburun Mahallesi açıklarında saptanan 2 bin 700 yıllık Tabak batığında, Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü tarafından yapılan sualtı araştırmaları çalışmasında, 43 metre derinlikte, 2 bin 700 yıllık ve arkaik döneme ait olduğu saptanan 60 santimetre uzunluğunda heykel bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanlığından alınan izin ve Kalkınma Bakanlığı desteğiyle yürütüldüğü belirtilen kazı çalışması, DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü’ne bağlı Ege Bölgesi Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin(EBAMER) Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Harun Öztaş başkanlığında yapıldı. Sadece belden aşağısı bulunan seramik heykelin yanında ayrıca seramik tabaklar ve amforalar da bulundu.

BU BOYUTLARDA TESPİT EDİLEN İLK HEYKEL

Doç. Dr. Harun Özdaş, 300 metrekarelik bir alana yayılan eserlerin tarihe ışık tutacağını belirtirken, şunları söyledi:

“Ülkemiz kıyılarında ilk defa bu boyutlarda pişmiş toprak bir heykel tespit ettik. Antik dönemlerde Akdeniz medeniyetlerinin aralarındaki en önemli iletişimi ve etkileşimi deniz yoluyla sağladığını günümüz araştırmalarıyla artık anlayabiliyoruz. Bugüne kadar yapılan araştırmalara ek olarak, en son teknolojik cihazlar ve yöntemlerle de yaptığımız çalışmalarda, medeniyetlerin arasında sadece ürün ve malların değil, akıl, düşünce ve felsefenin de deniz yoluyla taşınmış olması gibi bir sonuca ulaşıyoruz. Akdeniz medeniyetleri çağlar boyu denizde iz bırakarak ilerlemiştir. Bizlerde bu izlerden yola çıkarak ülkemiz kıyılarındaki tarihsel süreçte ortaya çıkan ve yok olan medeniyetleri incelemekteyiz.”

HEYKELİN DİĞER PARÇASI ARANACAK

Detaylı araştırmalar sonunda yüzeye yakın kum yığını altında farklı bir seramik bulduklarını da belirten Doç. Dr. Özdaş şunları anlattı:

“Etrafını temizlediğimizde önce heykelin ayak parmakları görüldü. Çok heyecanlandık. Daha sonra ise heykelin sağlam belden aşağı bölümü ortaya çıktı. Belden aşağısı bulunan tanrıça heykelinin üzerinde elbisesi vardı. Pişmiş toprak heykelin iki parçadan oluştuğu ortaya çıktı. Bu tür heykeller birbirine geçmeli iki parça olarak yapıldığını biliyoruz. Bu nedenle, ikinci yani tanrıça heykelinin üst bölümünün de aynı bölgede olduğunu tahmin ediyoruz. Bu eşsiz eser, uzun bir etek giymiş çıplak ayaklı bir kadına, olasılıkla da bir tanrıçaya ait. Orijinal boyunun yaklaşık 120 santimetre olduğunu tahmin etmekteyiz. Gerek hava şartları, nedeniyle araştırmamızı kısa kesmek zorunda kaldığımızdan heykelin üst parçasını bulamadık. Fakat 2017 yılında bölgede kazı çalışmalarına başlamayı planlıyoruz. İlk verilere göre heykeli ve batığı MÖ. 7’inci yüzyıl sonuna tarihlemekteyiz. Büyük bir olasılıkla Kıbrıslı bir tanrıçaya ait.”

Eserin konservasyon çalışmalarının Bodrum sualtı Arkeoloji Müzesi laboratuvarında yapıldığını belirten Doç. Dr. Özdaş, “Heykeli bulduğumuz batığın ana yükünü ise tabaklar oluşturmakta. Geniş bir alana dağılmış olan batık alanından Kıbrıs kökenli amforalar bulunmakta. Gerek buluntular gerekse pişmiş toprak heykel geminin Kıbrıs kökenli olabileceğini göstermekte. Arkaik dönemde Akdeniz’den Ege’ye seyahat eden gemi kendi dönemi içinde Akdeniz Medeniyetleri ile Ege arasındaki ilişkiyi açıklayan önemli veriler sunmakta” dedi.