Ana sayfa Sürmanşet Bozdağ: “Hayır dediği için gözaltına alınmış biri varsa görevden ayrılırım”

Bozdağ: “Hayır dediği için gözaltına alınmış biri varsa görevden ayrılırım”

PAYLAŞ

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 16 Şubat’ta Habertürk’te katıldığı programda, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu ve soruları yanıtladı. CHP’nin, Anayasa Mahkemesi’ne gitmekten vazgeçmesinin “samimi bir dönüş olmadığını, hesaba dayalı olduğunu” savunan Bozdağ, bu konuda halkın hakemlik yapacağını belirtti.

Bozdağ, anayasa değişikliğinin TBMM’deki oylanmasında gizliliğin ihlal edilmediğini öne sürdü, CHP’nin AYM’ye başvursa bile bu nedenle reddedileceğini iddia etti. CHP’nin taktiksel olarak vazgeçtiğini ifade eden Bozdağ, “CHP’nin, gerekçesi ne olursa olsun Anayasa Mahkemesi’ne müracaattan vazgeçmesini olumlu görüyorum ama samimi bir vazgeçme değil” dedi.

Referandumda “evet”, “hayır” demenin demokratik bir hak olduğunun altını çizen Bozdağ, AKP’den kimsenin “hayır” diyenlere terörist demediğini ileri sürdü.

T24’te yer alan habere göre Bozdağ, “AK Parti ‘hayır’ diyeni terörist diye damgalıyor” şeklinde algı oluşturulmaya çalışıldığını öne sürerken, bununla “hayır” cephesinin çoğaltılmasının amaçlandığını söyledi. “Evet” yönünde irade beyanında bulunanlara yönelik tepkiler de olduğunu söyleyen Bozdağ, “Evet kampanyasına katılanları linç yapıyorlar. Sporcular, sanatçılar dediler, neler yaptılar. Acayip bir mahalle baskısı var” görüşünü savundu.

“GÖREVİ BIRAKIRIM”

Bozdağ, soru üzerine, “Hayır” dediği için gözaltına alınanın veya tutuklananın bulunmadığını öne sürdü. “Bir tane ‘hayır’ dediği için gözaltına alınmış varsa ben bugün, bu görevden ayrılırım. Yok öyle bir şey, yok öyle bir örnek. Şimdi ne yapılıyor, birtakım kurgular var. Başka başka eylemler var, başka şeyler var. Oradan çıkılıyor deniliyor ki bu adam “hayır” dedi, gözaltına alındı” şeklinde konuşan Bozdağ, bunun yalan olduğunu ve bir algı operasyonu yapıldığını iddia etti.