Connect with us

Dünya

Bozdağ’dan Kudüs açıklaması: ‘Bölgeyi yeni felaketlere sürükler’

Published

on

Trump’ın damadı ve Orta Doğu Barış Elçisi Jared Kushner Pazar günü, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıyıp tanımamaya karar vermeye çalıştığını söyledi.
Bakanlar Kurulu sonrasında konuşan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ise böyle bir karar “Bölgeyi yeni felaketlere sürükler” dedi.

Türkiye’nin 1967 sınırları dahilinde başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız bir Filistin Devleti kurulmasını desteklemeye devam ettiğini söyleyen Bozdağ, “Oldu bittilere karşı Türkiye’nin ‘evet’ demesini kimse Türkiye’den beklememelidir” dedi.
Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mahmud Abbas ile konuyu görüştüğünü de söyledi.

Arap Ligi lideri: Fanatizmi ve şiddeti artırır

Arap Lig lideri Ahmed Abul Gheit ise, böyle bir kararın fanatizmi ve şiddeti artırırken, barış umutlarını söndüreceğini belirtti.
Trump’ın Çarşamba günü Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan edeceğine ilişkin haberleri yalanlamayan Kushner, “Başkan kararını verecek” dedi.
Saban Forumu’nda konuşan Kushner, Trump için “Hâlâ farklı unsurları inceliyor ve kararını verdiğinde bunu size açıklamayı kendisi isteyecektir. Bunu doğru zaman olduğundan emin olduğunda yapacaktır” dedi.

Trump’ın bugün Amerikan Elçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınmasını altı ay erteleyen kararnameyi imzalayıp imzalamayacağına karar vermesi gerekiyor.
1995’ten beri göreve gelen her ABD Başkanı, bunun için doğru zaman olmadığını belirterek, Amerikan Elçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınmasını erteliyor.

Ancak diplomatlara ve gözlemcilere göre, Trump Çarşamba günü yapacağı konuşmada, İsrail’in başkentini Kudüs olarak tanınmasına destek verdiğini açıklayabilir.

Arap Ligi lideri Abul Gheit, konuyu yakından takip ettiklerini belirterek, Trump’ın böyle bir adım atması halinde takınılacak tavır konusunda Filistinli ve diğer Arap liderlerle iletişim halinde olduklarını söyledi.
Pazar günü Kahire’de gazetecilere yaptığı açıklamada, “Orta Doğu’nun ve tüm dünyanın istikrarına yönelik taşıdığı tehlikelere rağmen, bazılarının bu adımı atma konusunda ısrarcı olması talihsiz” dedi.
“Hiçbir şey bunu meşrulaştıramaz… Barışa ya da istikrara hizmet etmeyecek, bunun yerine fanatizmi ve şiddeti besleyecek.”

Hamas yeni bir intifada tehdidinde bulundu

Filistinliler, karara karşı çıkmaları için bölge liderleriyle görüşmeler yürütürken, İslamcı Hamas hareketi de yeni bir intifada başlatma tehdidini savurdu.

Hamas yayımladığı bir açıklamada, Filistin lideri Mahmud Abbas ile Hamas lideri İsmail Haniye’nin Pazar akşamı bir görüşme gerçekleştirdiklerini ve iki tarafın da ABD politikasında bir değişikliğe karşı olduklarını kaydetti.

İki liderin gerçekleştirdiği bu ender görüşme, Filistinli iki kesim arasında uzlaşmaya yönelik çabaların yalpaladığı bir döneme denk geldi.

Filistin lideri Mahmud Abbas’ın ofisi, Recep Tayyip Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gibi liderlerle telefon görüşmeleri gerçekleştirdiğini açıkladı.

Ancak Kushner, iş insanı Haim Saban tarafından düzenlenen, İsrailli ve Amerikalı siyasetçileri bir araya getiren yıllık forumda yaptığı konuşmada, iyimser olmak için nedenler olduğunu söyledi.

Kushner, eğer Sunni Arap ülkeler, İran tehdidine karşı İsrail’in yanında bir pozisyon alırlarsa, barış için bir olasılık olduğunu söyledi.

Filistin Kurtuluş Örgütü Genel Sekreteri Saeb Erekat ise ABD’nin Kudüs ile ilgili tavrının değişmesi halinde bir felaket olacağını söyledi.
Yayımladığı açıklamada “ABD’nin kendisini adil ve kalıcı bir barışa yönelik herhangi bir teşebbüste yer almaktan men edecektir” ifadelerini kullandı.

Ürdün ABD’yi uyardı

Ürdün Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması durumunda ABD’yi “tehlikeli sonuçları” olacağı konusunda uyardı.

Ayman Safadi, Twitter’dan yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’a böyle bir ilanın Arap ve Müslüman dünyada büyük öfkeye neden olacağını söylediğini de kaydetti.

Kudüs’ün nihai statüsünün Filistinliler ile İsrail arasında imzalanacak barış antlaşmasıyla kesinlik kazanması bekleniyor.
Filistinliler, 1967 yılında İsrail tarafından işgal edilen Doğu Kudüs’ü kurulacak Filistin Devleti’nin başkenti yapmayı planlıyor. İsrail ise Kudüs’ün tümünde hak iddia ediyor.
BBC TÜRKÇE

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar